Známou kantátu uvedl ženský pěvecký sbor Akordum z Prahy-Uhříněvsi pod vedením Ondřeje Kunovského, vystupily folklorní soubory Bystřinka a Rozmarýnek ze Žďáru nad Sázavou a Komíňáček z Brna. Nechybělo slovo starosty obce Miloše Brabce, který přiblížil místní historii tohoto obyčeje.

Otvírání studánek je především na Vysočině starou a oblíbenou tradicí, která má i v dnešní době svůj velký význam. Možná už ani tak nedoceníme rituální vyhánění zlých mocí. Jarní očista studánek, zdrojů křišťálově čisté vody, však napomáhá uvědomit si potřebu souladu s přírodou, na nějž je zvláště v posledních letech kladen oprávněný důraz.

A právě Tři Studně jsou místem pevně spjatým se vznikem slavné kantáty. Básník Miloslav Bureš se dozvěděl o tamější tradici a svoji báseň nazvanou Píseň o studánce Rubínce zaslal skladateli Bohuslavu Martinů s prosbou o zhudebnění. I skladatel měl k Vysočině i Třem studním vřelý vztah a vznik legendy na sebe tak nenechal dlouho čekat. Více o otvírání studánek na Třech Studních ZDE.