Do pochmurných dějin mohou návštěvníci nahlédnout až do 15. května. Výstavní prostory na zámku jsou zaplněny věrohodnými figurínami jednotlivých postav. Nechybí ani rakve, náhrobky, vana Čachtické paní a další nezbytné rekvizity, které se vážou k představovaným osobám.

Příchozí se seznámí například s krutým inkvizitorem Jindřichem Františkem Bobligem, Alžbětou Báthoryovou či Kateřinou z Komárova, které se přezdívalo Karlštejnská paní. Nechybí ani kat Jan Mydlář, který byl na rozdíl od svých předchůdců na vrcholu společenského žebříčku a na sklonku svého života se těšit neobvyklé popularitě. Výstava zapůjčená z Letohrádku Mitrovských v Brně představuje i krutého zámeckého správce Aloise Ulricha z nedalekého Žďáru nad Sázavou.

V Novém Městě na Moravě našly nový domov dvě rodiny, které utekly z Ukrajiny před válkou. Tatínci dětí zůstali na Ukrajině, aby pomáhali civilistům.
Už žádné sirény a strach z bomb. Novoměstští přijali rodiny z Ukrajiny

Jednotlivé historické postavy jsou prezentovány v naaranžovaných scénách. Na doprovodných panelech se pak návštěvníci seznámí s životními osudy postav a dozvědí se, kým byly, čím se nechvalně proslavily a jak za to byly potrestány.

K oživení a umocnění zážitků pak poslouží multimediální „oživlé“ obrazy, kdy se před zraky návštěvníků promění portrét nevinně vyhlížející postavy ve strach nahánějící bestii.

Na rybnících na Žďársku je v současné době možné pozorovat racky bělohlavé a husice nilské.
Opeření návštěvníci. Na Žďársku můžete pozorovat husice nilské i racky bělohlavé

S ohledem na velikost výstavy a prostor sálu je výstava rozdělena na dvě části. V té první návštěvníci sestoupí do sklepení, kde na ně dýchne ta pravá syrová atmosféra. Druhou část pak naleznou ve výstavním sále.

Jelikož se výstava věnuje opravdu temné historii, dětem bude vstup doporučován minimálně od šesti let. Někteří rodiče však hranici možná i zvýší, vždy záleží na jejich uvážení. Dospělí zaplatí stokorunové vstupné, děti od šesti let polovinu.

Lucie Pavelcová, Muzeum Velké Meziříčí

Otevírací doba:

pondělí, sobota: zavřeno

úterý–pátek: 9.00–12.00, 13.00–16.00

neděle: 13.00–17.00