V březnu začínají růst a objevují se první poupata. Hlavní část kvetení probíhá v dubnu a opožděné rostliny dokvétají v květnu. Na některých citrusových rostlinách mám poslední loňské plody a u citroníků jsou vidět i různé fáze vývoje plodů. Citroníky kvetou vícekrát do roku a tak na jedné rostlině lze spatřit květy, menší zelené plody z podzimu, větší zelené z loňského léta a zralé žluté z jarního kvetení v minulém roce.

V dubnu již nepřitápím, naopak musím při slunečném počasí větrat. Citrusy svou intenzívní vůní přilákají včely, čmeláky a další hmyz a tak v podvečer musím se zavíráním oken počkat, až se všechny včely vydají na cestu zpět do včelína. V květnu při dalším oteplení již odstraním všechny vyndavací polykarbonátové desky a skleník zůstane otevřený do podzimu. Do skleníku se dostane vítr, přímé slunce a trochu i déšť, což vše má omezující vliv na škůdce, zvyšuje odolnost a otužení rostlin.

Ve skleníku mám i další subtropické druhy a také balkónové květiny v truhlících před vyndáním ven. Bujně přirůstá vinná réva a ta paradoxně vykvete až poslední, ale dozraje jako první. 

 

PETR BROŽA