jménem Solární asociace si vás dovolujeme pozvat na Dny otevřených dveří slunečních elektráren 2021, které asociace pořádá u příležitosti Evropského týdne udržitelného rozvoje. Datum letošního ročníku připadá na 20. – 26. září.


Ve Vašem regionu můžete navštívit elektrárnu FVE 2070 kW - Velké Meziříčí na Žďársku, která bude pro veřejnost otevřena ve čtvrtek 23. září. Elektrárna má celkový instalovaný výkonu 2,07 MW. Kompletní seznam najdete ZDE. Cílem tohoto projektu je podpořit rozvoj udržitelné ekonomiky, představit fungování solárních elektráren a ukázat využití energie ze slunce. 

Aktovky nebo penály mohou lidé darovat do sbírky, kterou pořádá žďárská charita. Ilustrační snímek.
Charita pořádá sbírku školních potřeb. Darovat lze penál či aktovku. Pomůžete?

Šířit myšlenku udržitelného rozvoje, podpořit iniciativy, které k němu přispívají a dát najevo, že nám záleží na budoucnosti světa, v němž žijeme. To je cílem Evropského týdne udržitelného rozvoje, který letos připadá na termín 20. - 26. září 2021. V rámci této události se konají tisíce akcí od konferencí, výstav, workshopů, seminářů, filmových promítání, až po komunitní setkání a dny otevřených dveří slunečních elektráren.

 

Všestranné zkoušky ohařů o putovní pohár hejtmana Kraje Vysočina se uskutečnily v honitbách mysliveckých spolků Větrný Jeníkov a Zbilidy. Akci pořádal Okresní myslivecký spolek Jihlava.
Nejlepší ohaři nemají slabinu. Na Vysočině bojovali o pohár. Podívejte se

Do celosvětového projektu se zapojí také Česká republika. „U příležitosti této mezinárodní iniciativy v Solární asociaci již pátým rokem pořádáme Dny otevřených dveří slunečních elektráren. Naším hlavním cílem je zpřístupnit zajímavé projekty novým zájemcům o vlastní výrobu energie ze slunce a rozšířit povědomí široké veřejnosti o jejich nesporných výhodách,“ říká Veronika Šilhová, výkonná ředitelka Solární asociace.

 

Rodinné centrum Srdíčko otevře po celý týden své dveře veřejnosti
Rodinné centrum Srdíčko otevře po celý týden své dveře veřejnosti

Rodinné střešní elektrárny i solární parky

Do letošního ročníku Dnů otevřených dveří se celkem zapojí více než dvě desítky solárních projektů z celé České republiky. Své brány otevřou jak menší střešní instalace na rodinných domech, středně velké fotovoltaiky, tak i velké solární parky.

 

Jako první se již v sobotu 18. září návštěvníkům zpřístupní FVE Bežerovice na Táborsku. Ročně tato elektrárna, která patří do skupiny ČEZ, vyrobí množství elektřiny pokrývající spotřebu více než 700 domácností na jihu Čech.

 

Krátecký jarmark 2018
Přijďte si nakoupit na jarmark do Domu přírody Žďárských vrchů

Otevřena pro veřejnost bude také jedna z největších fotovoltaických elektráren v České republice a vůbec v celé střední, jižní a východní Evropě - FVE Vepřek v Nové Vsi s výkonem 35 MW. Jedná se o komplex 13 bloků, které se rozprostírají na ploše 82,5 ha (rozloha zhruba stovky fotbalových hřišť). V Prakšicích ve Zlínském kraji pak mohou zájemci navštívit tamní úložiště energie. Jedná se o první velkokapacitní skladovací bateriový systém v Česku, který je připojen do distribuční soustavy.

 

Ovčí den na Chaloupkách
Nad Chaloupkami se nesl hlas ovcí a saxofonů

Mezi zapojené energetické projekty patří také sluneční elektrárna Ostrava-Plesná, soběstačná dřevostavba se solárním ohřevem vody a nabíjecí stanicí pro elektromobily.

 

Zajímavostí bude i několik desítek otáčivých zařízení (tzv. trackerů) se zrcadly u FVE Myštěves a FVE Řehoty v Královéhradeckém kraji nebo v Horních Moštěnicích na Olomoucku.

 

Ve čtvrtek 23. září začíná tradiční sokolská akce #BeActive Sokol spolu v pohybu.
Sokol spolu v pohybu. Buďte aktivní, zkuste výskoky, šplh nebo překážkovou dráhu

Solární elektrárny budou k vidění i na netradičních místech. Jak využít sluneční energii pro vlastní provoz prozradí v Moštárně Hostětín na Uherskohradišťsku, na Kozí farmě v Pěnčíně na Jablonecku nebo ve Větrném kole v Chocni na Pardubicku.

 

Úplně poprvé bude možné si prohlédnout fotovoltaickou elektrárnu Chvalatice na Znojemsku, domácí elektrárnu v obci Brňov u Valašského Meziříčí nebo vzorový ostrovní dům v obci Omice nedaleko Brna. Sluneční elektrárny mohou zájemci vidět také v Broumově, Bohuňovicích, Velkém Meziříčí, Bušanovicích, Železné Rudě, Strančicích, Kunčině a na dalších místech po republice.

Den záchranářů ve Velkém Meziříčí
Velké Meziříčí hostilo složky záchranného systému. Proběhl Den záchranářů

 

Vzdělávání studentů i veřejnosti

Stejně jako v předchozích letech se očekává velký zájem nejen ze strany veřejnosti, ale také studentů ze základních a středních škol. Navštívit mohu například Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Buštěhradu, kde se dozví více o použití různých technologií spojených se solární energií nebo o speciálním zapojení do energetického systému budovy s užitím baterií. Dalším projektem ČVUT UCEEB je Experimentální agrofotovoltaika VUKOZ v pražských Průhonicích. Jedná se o experimentální systém, který ověřuje efektivitu užití FVE společně s agrolesnictvím, a vzájemné vztahy mezi fotovoltaickou technologií a pěstováním dřevin a plodin.

 

Karetní turnaj ve Velkém meziříčí
Turnaj v karetní hře prší ve Velkém Meziříčí sklidil úspěch. Podívejte se

„Solární asociace dlouhodobě podporuje edukaci v otázce využití nejen fotovoltaiky, ale obecně obnovitelných zdrojů energie u mladších generací. Školám proto proaktivně nabízíme možnost přihlásit se na komentované prohlídky v jednotlivých elektrárnách po celé republice,“ dodává Veronika Šilhová.

 

Jihlavský kemp Pávov zažil v sobotu nájezd kamionů. Návštěvníci se měli na co koukat, pro děti byl připravený zajímavý program.
Nablýskaní obři silnic se předvedli v pávovském kempu na Vysočině. Podívejte se

Mapa solárních elektráren

Přehlednou mapu společně s aktuálním seznamem otevřených slunečních elektráren včetně možných termínů návštěvy najdete ZDE, nebo na portálu Kudyznudy.cz. Do mezinárodní akce se mohou stále zapojit i další solární elektrárny, v případě zájmu najdete kontakt níže.

O Solární asociaci: Solární asociace představuje největší a nejdůležitější sdružení profesionálů solární energie v České republice. Asociace představuje 60% podíl na českém solárním průmyslu a má 500 členů, kterými jsou instalační společnosti, solární investoři, majitelé elektráren, univerzity, banky a právní kanceláře. Solární asociace je členem SolarPower Europe.

Vedoucí Centra prevence, David Filip
David Filip: Když ve třídě něco nefunguje, je důležité mít chuť na tom pracovat

PETRA PÍSKOVÁ

Solární Asociace