Výlet začneme v malé vesnici Veselí, místní části Dalečína. Z malé návsi se vydáme se po místní značené stezce dolů stále za nosem, po překonání Veselského potoka a mírného kopce se dostaneme na kouzelné místo s vyhlídkou na vírskou přehradu a Chudobínskou borovici. Ti odvážnější mohou zkusit najít malou jeskyni Padoušku.

Až si uděláte dostatek fotek na vaše sociální sítě, vydáme se k vesničce Hluboké, asi po kilometru natrefíte na další krásné místo s výhledem na Vírskou přehradu. Před Hlubokým zahneme a po překonání silnice začneme stoupat k vrcholu Na Jedli. Už teď si můžete užívat výhledy na obě strany údolí.

Vtipy kreslíře Radka Chodury z Herálce.
Když najde málo hub, tak si Radek Chodura z Herálce o nich kreslí aspoň vtipy

Po polní cestě se dostaneme k Partyzánskému pomníku, který byl zbudovaný v osmdesátých letech minulého století. Jedná se o tři různě vysoké betonové pylony znázorňující odbojovou tématiku. U památníku doporučujeme využít lavičku a zahledět se do krajiny. Užijte si to místo!

Poslední část cesty už je pohodová a vede pouze z kopce dolů. Ve Veselí se ještě nezapomeňte stavit do evangelického kostela, který byl vystavěn v roce 1782 podle Tolerančního patentu. Až v roce 1928 byl kostel přestavěn a doplněn o věž.

David Štěpánek, Koruna Vysočiny