Chlapci z výchovného ústavu ve Žďáře nad Sázavou se zapojili do celorepublikového charitativního projektu Obchůdky s Albertem. Cílem akce je pomoci připravit je na vstup do reálného života a zábavnou formou nahlédnout do světa podnikání. V průběhu listopadu a začátku prosince chlapci připravovali vánoční dekorace a drobné dárky, jejichž zakoupením je nyní mohou zákazníci podpořit. Svůj obchůdek otevřou v sobotu 10. prosince ve žďárské prodejně Albert v ulici Strojírenská v době od deseti dopoledne do osmi hodin večer. Výdělek děti plánují využít na různé volnočasové aktivity nebo společný výlet v jarních měsících.

Děti se připravovaly dlouho dopředu. Výroba rukodělných dárků a dekorací probíhala několik měsíců. Nejprve se zapojily do kreativní a tvůrčí fáze při vymýšlení, později i do vlastního vyrábění. A nyní si vyzkouší i samotný prodej. Zábavnou formou se tak naučí novým dovednostem a vyzkouší si, jaké to je podnikat a umět se ocenit.

„Na Obchůdky se připravujeme již od počátku listopadu a před startem akce vše pečlivě dolaďujeme. Letos jsou našimi favority pro prodej stromečky ze šišek a andílci, ale určitě potěší i malé svícny a drobné ozdoby,“ říká Ivana Pulsová, speciální pedagog Výchovného ústavu ve Žďáře nad Sázavou.

Malí obchodníci zvládli kompletní organizaci letošních Obchůdků a pro své zákazníky připravili výrobky různého druhu.

Udělat radost rovnou dvakrát

Do projektu se letos zapojily děti z celkem padesáti pěti dětských domovů a neziskových organizací z celého Česka. Projekt probíhá od 25. listopadu do 19. prosince. Nadační fond Albert podporuje organizace finančním příspěvkem na pořízení výrobního materiálu, zároveň se snaží děti zábavnou formou vzdělávat. Od odborníků dostaly cenné rady ohledně cenotvorby, marketingu i komunikace se zákazníky. Projekt se koná pravidelně od roku 2012. Za tu dobu přinesl dětem téměř tři miliony korun, ale především mnoho zkušeností do budoucího života. 

Celý výtěžek z prodeje výrobků připadne organizacím a dětem, které se na Obchůdcích podílely. Za utržené peníze budou moci organizace splnit nejrůznější dětská přání, například nakoupit potřebné vybavení pro volnočasové aktivity nebo zorganizovat dětem vysněný výlet.

Kristýna Bernatová