Sedmačtyřicátý ročník turistického pochodu Podzimní Vysočinou se koná od pátku 14. do neděle 16. října. Prezence, start a cíl je v budově Active clubu ve Žďáře nad Sázavou. V sobotu je prezence od 6 do 11 hodin, cíl do 18 hodin. V neděli prezence od 8 do 11 hodin, cíl do 15 hodin. 

Startovné činí třicet korun za osobu, děti do patnácti let zaplatí deset korun. Ubytování je zajištěné od pátku od 17 hodin v tělocvičně Orlovny na žíněnkách. Cena za osobu a noc činé sto korun. Ubytování je možné nahlašet až do 14. října, a to buď na e-mailovou adresu pepamil@sattnet.cz, nebo na telefon 605 184 029. 

Motokrosoví jezdci v Herálci „vyjezdili“ šedesát tisíc pro Martínka Nováka.
Motokros v Herálci. Devadesát jezdců závodilo pro Martínka Nováka

Stravu si účastníci zajistí z vlastních zásob, případně mohou využít restaurace po cestě. Na startu a v cíli se bude podávat drobné občerstvení. 

Pochod se koná za každého počasí, trasu je možné projít i v opačném směru, případně ji po dohodě s pořadateli upravit. Využijí se mapy Žďárské vrchy č. 48. 

Doporučené trasy pro pěší:

Sobota:

13 km – nádrž Staviště, Plíčky, Lhotka, Vysoké, Zelená Hora, Žďár n. S.

26 km – nádrž Staviště, Plíčky, Lhotka, Sklené, Stržanov, Pilská nádrž, Žďár n. S.

34 km – nádrž Staviště, Plíčky, Lhotka, Jiříkovice, Harusův kopec, Bílá skála, Vlachovice, Sykovec, Sklené, Stržanov, Pilská nádrž, Žďár n. S.

Neděle:

11 km – Bránský rybník, Zelená hora, Hamerským okruhem / po sochách /, Žďár n.S.

15 km – Bránský rybník, Zelená hora, Hamerským okruhem, Rozštípená skála, Šlakhamr, Hamry n. S., Žďár n. S.

25 km – rybník Babín, Matějovský rybník, Matějov, Rosička – rozhl., Sázavským okruhem, Sázava, Česká Mez, Žďár n. S.

Na základní škole v Novém Městě na Moravě kamerou pozorovali úspěšné hnízdění sýkory koňadry.
Reality show z ptačí budky. Jak sýkorky vyvádějí mladé? Podívejte se na video

Doporučené trasy pro cyklisty:

Sobota:

50 km – Mělkovice, Veselíčko, Slavkovice, Petrovice , Nové Město na Mor., Pohledec, Koníkov, Herálec, Cikháj, Světnov, Stržanov, Ždár n.S.

75 km – Mělkovice, Veselíčko, Slavkovice, Petrovice , Nové Město na Mor., Pohledec, Koníkov, Věcov, Jimramov, Telecí, Milovy, Sněžné, Krátká, Kadov, Fryšava, Tři Studně, Sklené, Vysoké, Zelená Hora, Ždár n.S.

Neděle: 

30 km – Březí n.O., Kotlasy, Radostín n. O., Kněževes, Ostrov n.O., Obyčtov, Hodiškov, Hlinné, Jámy, Žďár n. S.

50 km – Březí n. O., Pokojov, Znětínek, Pavlov, Dědkovská hora, Netín, Záseka, Krásněves, Kněževes, Ostrov n. O., Obyčtov, Hodiškov, Hlinné, Jámy, Žďár n.S.