Náš výlet začneme u jednoho unikátního místa, které připomíná dávné zemské uspořádání. U silnice na konci lesa mezi Sirákovem a Újezdem nás přivítá hraničář, který střeží zemskou hranici.

Odtud se vydáme po modré turistické značce do lesů k prvnímu našemu vrcholu. Zalesněný vrchol kopce Blažkov (694 m n. m.). Výhled tady kvůli zalesnění tady nečekejte. Na vyhlídku vás zavede značená odbočka. Blažkov je místo s dlouhou historií a s vlastním duchem. Nedaleko hájenky pod vrcholem kopce bývala osada se stejným jménem. Prokazatelně tam byla už od poloviny 14. století, ale o dvě století později zase byla zaniklá.

Pouť v Novém Veselí.
Jarmark, atrakce i retro. Podívejte se, jak si lidé užili pouť v Novém Veselí

Z Blažkova začneme klesat k Rudolci, budou se nám tady nabízet krásné výhledy na celý Bohdalovský přírodní park, který je plný rybníků. V samotné vesničce pak půjdeme okolo renesančního zámku, který má své kořeny v původní gotické tvrzi. Nyní nás modrá značka zavede na silnici, tak půjdeme opatrně. Před vrcholem Sádek, se zastavíme u kapličky svatého Jana Nepomuckého, za dobrého počasí tu uvidíme žďárskou Zelenou horu a i zelenou hradbu lesů Žďárských vrchů. Kopec Sádek (698 m n. m) je nejvyšším bodem i katastru Rudolce.

Lesní cesta nás zavede kolem pramene říčky Balinky k nejvyššímu vrcholu Arnoleckých hor. Vrchol Havlina (707 m n. m) z dálky nepřehlédnete díky mohutnému stožáru, který je na jeho vrcholu umístěn. Samotný vrchol je zalesněný, ale stačí popojít pár kroků a naskytne se vás krásná vyhlídka na oblast Žďárských vrchů.

Zelená značka nás zavede až ke Kyjovu, ale ten náš je o dost menší, než ten na jižní Moravě. Nad Kyjovem se vydáme po asfaltce k Hudcově skále (663 m n. m). Tento skalní útvar je spojen s legendou o loupežníkovi, který zde přepadal pocestné a svůj lup schoval v jeskyni. Třeba budete mít štěstí a objevíte ho zrovna vy.

Takto budou vypadat byty ve Velké Bíteši.
Bíteš, Meziříčí, Křižanov: na Žďársku se rozjela výstavba nových domů i bytů

Od skály se vydáme kousek zpět a nabereme směr po žluté. Po chvilce sejdeme na lesní cestu, která nás zavede na druhý nejvyšší vrchol Arnoleckých hor. Vrchol Kyjov (703 m n. m) je v současné době odlesněný s menším skalním útvarem ve vrcholové partii. Díky odlesnění nabízí Kyjov krásný výhled na Pavlov a rybníky u Znětínku.

Poslední část cesty bude po zelené značce na výrazný vrchol, který připomíná svým tvarem pyramidu. Dědkovská hora (694 m n. m) je místem s křížem na vrcholu, které přitahovalo lidi už pradávna. Dle legend tu bylo i pohanské božiště. Samotný vrchol nabízí úchvatné panoramatické výhledy. Za dobrého počasí můžete vidět věže dukovanské elektrárny a dokonce zahlédnout i vzdálené Alpy. Na vrcholu si také můžete odpočinout a zapsat se do pamětní knihy umístěné v dřevěné vyřezané budce.

David Štěpánek, Koruna Vysočiny