Opečovávaný areál, služby na vysoké úrovni i velmi čistá voda. To vše nabízí Rekreační areál Štěrkoviště v Otrokovicích, kterému se přezdívá Otrokovické moře.

Co žije v Rekreační oblasti Štěrkoviště:

Zdroj: Youtube

Z historie Štěrkoviště

Otrokovická vodní plocha vznikla ve 30. a 40. letech minulého století těžbou štěrku. Bylo to v době rozmachu koncernu Baťa. „Hloubka této nádrže je místy až dvanáct metrů, rozloha činí sto třicet tisíc metrů čtverečních,“ uvádí oficiální web Otrokovic.

Jak připomenul Český rozhlas, místo začalo být k rekreaci využíváno v 60. letech. Ale ne vždy se k němu místní chovali hezky.


Nahrává se anketa …

„V blízkosti jednoho z břehů byly hromady rozdrcené vyluhované kůry stromů, což byl odpad z koželužen. Při deštích z nich vytékala červená voda a prosakovala až do Štěrkoviště. Haldy časem naštěstí zmizely,“ uvedl Český rozhlas.

Jak pro svou diplomovou práci zaměřenou na možnosti rozvoje Štěrkoviště zjistil student Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Tomáš Čambala, plánovala se zde také výstavba sauny. Plán však nikdy nebyl uskutečněn. V roce 1984 ale byla na štěrkovišti vytvořena alespoň pláž, která je dochována do současnosti.

Rakouské cykloregiony jsou stejně rozmanité jako země sama.
Rakousko na kole: Tipy na čtyři super trasy pro letní dovolenou

V roce 1985 bylo dokončeno zastřešení sociální budovy pro camping a bylo postaveno molo na půjčovnu lodí a sportovního nářadí. O jedenáct let později, v létě roku 1996, přibyl tobogán.

Jenže v roce 1997 zasáhly Otrokovice ničivé povodně, a proto se mohlo začít s budováním rekreační oblasti prakticky od začátku. A jak je patrno ze současného pohledu, hodně se to daří.

Sportoviště pro děti i dospělé

V Otrokovicích hodně myslí na děti a také na Štěrkovišti je to znát. V první řadě je zde tobogán. Ten stojí mimo samotnou přírodní vodní plochu a jeho součástí jsou i brouzdaliště. V případě samotného umělého jezera je přístup z pláže do vody pozvolný. Dále je tu poměrně velké dětské hřiště v podobě lanové dráhy. Nechybí ani pískoviště.

Otrokovické moře z paddleboardu:

Návštěvníci areálu okolo Otrokovického moře mohou využít dva kurty na plážový volejbal, pingpongové stoly i hřiště na basketbal. V létě zde funguje půjčovna paddleboardů.

Zázemí na vysoké úrovni

V areálu Štěrkoviště a jeho blízkém okolí jsou hned čtyři možnosti občerstvení za přijatelné ceny. I sociální zařízení je opravené a na vysoké úrovni. Místo nabízí také dostatek míst na převlečení, nechybí možnost zůstat ve stínu.

Turistické značení v Česku je třeba neustále obnovovat. Děje se tak například i na oblíbené červené turistické trase (na snímku) mezi Prostějovem a Olomoucí vedoucí přes partie Drahanské vrchoviny.
Po červené, modré, zelené nebo po žluté? Turistické značky nám závidí celý svět

Pro návštěvu Štěrkoviště hovoří i kvalita a čistota vody. „Dosahuje nadstandardních parametrů. Kvalita vody je sledována hygienickým dozorem a kontrolována pravidelnými odběry vzorků a dosud nebyl v této nádrži zaznamenán výskyt nežádoucích sinic nebo nežádoucích řas,“ uvádí na svém webu společnost Tehos, která se o koupací areál stará.

Rybářům vstup povolen

O atraktivní místo jde i z pohledu rybolovu. Rybáři využívají části, kam se lidé nechodí koupat. „Mezi rybáři se vypráví o hlubokých tůních, ve kterých žijí obrovští sumci. Kromě nich jsou ve Štěrkáči i jiné druhy ryb,“ uvedl Český rozhlas.

Nudisté na Štěrkoviště chodí také

Otrokovické jezero se dostalo i do hledáčku vyznavačů koupání bez plavek. Nudisté se ale drží v ústraní, takže kdo vyloženě nechce, během pobytu se zde s nimi nesetká.