Historicky to bylo místo významné, se dvěma hrady, klášterem, zámkem a městským opevněním s dvěma branami, dosud částečně zachovalými. Jako had se plazí vysoko po svahu, od historického kamenného mostu přes Střelu v dolní části, až k zámku a dvěma zříceninám nahoře. Pokud půjdete odzdola, pěkně se zadýcháte a budete srdečně proklínat batoh na zádech, ale budete odměněni zážitky a vizuálními vjemy, které jinde nespatříte. Most byl nedávno opraven a nejspíše pochází z let 1335 – 1340.

Najdete u něj sochy Jana Nepomuckého, sv. Vojtěcha, smírčí kříž s letopočtem 1584 a taky hospodu U kamenného mostu. „Historický most v Rabštejně nad Střelou je unikátní v tom, že je to snad jediná památka v kraji pod památkovou ochranou, přes kterou jezdí auta. Pro kraj je dokončení opravy mostu významnou událostí a doufám, že řemeslníci pracovali minimálně tak dobře jako stavitelé před sedmi sty lety a most nám vydrží také desítky až stovky let,“ řekla k opravě mostu paní Marcela Krejsová z Plzeňského kraje. Cestou vzhůru spatříme napravo loretánskou kapli z roku 1671, jednu z nejmenších v Čechách.

Zřícenyny hradu Borotín
Ráj přízraků a filmařů. Na hradě Borotíně se dá i romanticky přespat

Dál stoupáme po místní „hlavní třídě“ mezi roubenými a hrázděnými domky. Skrz místo dolní brány za chvilku zahlédneme infocentrum Četnická stanice s vtipně pomalovanou popelnicí a také malou cukrárnou a kavárničkou. Nad ním se tyčí barokní zámek. Nepřehlédneme ani mohutný kostel Panny Marie Sedmibolestné, rovněž barokní, dříve součást kláštera servitů. A už jsme skoro nahoře, v místech, kde silnička prochází sedlem mezi dvěma hrady.

„Krajina kolem pozdějšího hradu Rabštejna patřila potomkům Milhosta, který založil r. 1193 klášter v Mašťově, později přeložený do Oseka. Po r. 1321 koupil rabštejnský statek od Lidéře z Rabštejna Oldřich Pluh, předek významného rodu Pluhů z Rabštejna,“ píše historik August Sedláček.

Hůř vidět je ten nad kostelem, Rabštejn. Zbylo z něj torzo válcové věže a část hradeb a vězte, že jej držel i sám císař Karel IV. Přes ulici pak spatříme válcovou věž druhého hradu, Sychrova. I ten býval majetkem slovutného císaře. Oba hrady lze prolézt s trochou obratnosti, mně se Sychrov líbí víc. Blízkost obou sídel vede některé hradology k domněnce, že šlo o jeden rozlehlý hradní organismus. Proti Sychrovu je také překrásný, ve stráni umístěný hřbitůvek. A stoupání Rabštejnem máme za sebou. Je toho tu k vidění opravdu hodně, i historie je zajímavá, ale přesvědčte se sami.

Co vidět v okolí:
Údolí Střely – romantický kaňon vrtošivé říčky s peřejemi, brody a spoustou mlýnů.
Manětín – barokní perla s překrásným zámkem.
Vladař – stolová dominantní hora u Žlutic, hradiště a dějiště jedné z Žižkových vítězných bitev. Náročný výstup.

Doprava:
Nejbližší vlak v Žihli 7 km, autobus sem jezdí sporadicky. Nejlepší je kolo nebo vlastní nohy.

Co je dobré vědět:
Na horním konci městečka skvělá hospoda U Laury. Výborné pivo, skvostná kuchyně a trampům bývá dovoleno přespat na terase. Nádherné výhledy na město jsou od Hraběcího kříže. V okolí jsou i četné bunkry z roku 1938.