Zajímavá, a přitom méně známá turisticky atraktivní lokalita. Tak lze charakterizovat Pusté kostely neboli Lindavské komory na Českolipsku. Doprovází je i poněkud temná minulost. A část podzemních prostor nyní spravují motorkáři.

Kde se Pusté kostely nacházejí

Pusté kostely se nacházejí mezi vesnicemi Velenice a Svitava na Českolipsku, v podhůří Lužických hor blízko rekreační oblasti Máchovo jezero při říčce Svitávka. Cesta z Prahy dlouhá asi 120 kilometrů trvá zhruba hodinu a půl. Z Brna to sem je asi 300 kilometrů a trvá to zhruba 4 hodiny.

Železná hůrka je v krajině poměrně nenápadná
Nejmladší česká sopka: Dlouho k ní byl zákaz vstupu, objevil ji slavný cizinec

Pusté kostely známé také jako Lindavské kostely jsou rozsáhlé podzemní prostory a chodby v údolí říčky Svitávky. Největší pískovcové uměle vytvořené podzemí v Evropě vzniklo v 18. století za dob hraběte Kinského. Voda k pohonu strojů protékala vytesaným 350 metrů dlouhým náhonem skrze skalní meandr řeky.

Jak to vypadá v Pustých kostelech:

Zdroj: Youtube

„Vchod do tohoto systému je úzkým schodištěm ve skále nad silnicí naproti bývalé brusírně zrcadel. Další vchody leží na břehu říčky a jeden z těchto vchodů je velkou dómovitou prostorou skalního lomu. Jižně od brusírny stoupá lesní cesta k zchátralému objektu tzv. Velenických komor. Původně byly soustavou pískovcových lomů pro sklářskou výrobu,“ uvedli správci části areálu soustředění v motorkářském klubu Pekelné doly.

Komory jsou vysoké 2 až 4 metry a táhnou se 100 metrů do pískovcového masívu. Celková plocha jeskyní činí přibližně 3500 metrů čtverečních. V jeskyních je stálá teplota 12° C.

Karlovy Vary posloužily jako jedna z lokací, kde se natáčela bondovka Casino Royale.
Slavné filmy natočené v Česku: Zahraniční štáby neodradil ani velký skandál

Komplexu vévodí nejznámější a největší jeskyně Nautilus, která je nyní sídlem motorkářského klubu pod názvem Pekelné doly. „Hloubení jeskyních prostor bylo prováděno postupně, v rozestupech asi tří metrů byly ponechávány skalní pilíře, aby nedošlo ke zřícení stropů,“ jak mimo jiné uvádí internetová encyklopedie Wikipedia.

Místo, které má ohromné genius loci

Jako vyhlášenou motorkářskou atrakci, která obvykle ohromí i lidi, kteří v životě nevlastnili ani malého mopeda, popisuje Pekelné doly cestovatelská bloggerka Dobrodružka.

„Po II. světové válce objekt chátral. Až po revoluci si ho převzal právě motorkářský klub a postupně ho přeměnil na místo s ohromným geniem loci. Provozují tady jeskynní motorkářskou hospodu, do které můžete bez obav zajet i se svým strojem a projet si tu kolečko. Na zemi mají nakreslené jízdní pruhy a ne, neupsala jsem se, nepíšu o venkovním prostoru. Skutečně jsme stále uvnitř jeskyně, v níž si v kůži odění jezdci pomalu projíždějí svoje pekelné stroje,“ popisuje Dobrodružka na svém webu.


Nahrává se anketa ...

Temná nacistická minulost

Pekelné doly ve Velenicích jsou prostory, kde před koncem války od listopadu 1944 tajně vyráběla firma WFG s krycím názvem Nautilus. Historik Ladislav Stejskal před lety pro Deník prozradil, že se zde produkovaly hlavně gyroskopy. To jsou zařízení využívané při navigaci.

V současnosti funguje v České republice 10 vazebních a 25 klasických věznic.
Věznice v Česku: kolik lidí bručí, kde je vězňů nejvíce, jaký je slovník „muklů“

Přestože šlo i o místo těžko odhalitelné při bombardování, továrna příliš velké úspěchy nezaznamenala.

„Měla technické problémy a chyběli odborní dělníci,“ doplňuje Smejkal. V té krátké době, kdy podzemí zaplňoval hluk výroby, v ní pracovalo odhadem až čtyři sta Poláků, kteří tam byli nuceně nasazení.

Část Pustých kostelů:

Na podzim 1944 tu pak podle informací uvedených ve Wikipedii vězni vyráběli i 30 mm letecké kanóny MK 108.

Po válce zde podle Deníku byly sklady zeleniny. Od roku 1989 opuštěný objekt chátral a byl zavážen odpadky. V roce 2003 zde vznikl podzemní motorkářský klub Pekelné doly, který celý areál zvelebil.

Ideální místo pro filmaře

Lokace je velmi zajímavá i pro filmaře. Pravděpodobně nejznámějších z nich, který se zde natáčel, je snímek S čerty nejsou žerty. Pusté kostely v pohádce posloužily jako peklo.

„V jedné scéně zde například Čert Kocour podává hlášení Luciferovi o Dorotě Máchalové,“ připomenul specializovaný web Filmová místa.

Kromě této pohádky se zde natáčela i Nejkrásnější hádanka a Princezna a písař, jak popsal ve svém článku reportér Deníku Alexander Vanžura.