São Miguel byl objeven Portugalci v rámci jejich zámořských plaveb v první polovině 15. století. Jedná se o největší část celého Azorského souostroví. Rozprostírá se na ploše necelých osm set kilometrů čtverečních. Jen pro porovnání - Praha má čtyři sta devedesát šest kilometrů čtverečních.
Ostrov je protáhlý z východu na západ, dlouhý je přibližně devadesát kilometrů, široký osm až patnáct kilometrů. „Povrch je hornatý a dosahuje maximální nadmořské výšky 1105 metrů,“ uvádí internetová encyklopedie Wikipedia. Lákavé jsou i dvě neaktivní sopky Furnas a Água de Pau.
Ostrov São Miguel:
Od Prahy je vzdušnou čarou vzdálený asi 3 500 kilometrů, cesta letadlem i s přestupem zabere asi osm hodin.
Na ostrově žije sto čtyřicet tisíc obyvatel, z čehož třicet tisíc žije v hlavním městě Ponta Delgada. Kromě cestovního ruchu se tam lidé živí pěstováním ananasů, vína, citrusů a cukrové řepy, jak přiblížil například web listu The Guardian.
Havaj Evropy je plná impozantních přírodních scenérií
Za návštěvu zde stojí například jezero Lagoa do Fogo, což je portugalský výraz pro Ohnivé jezero. „Je tak pojmenováno podle planoucí erupce v roce 1563, kterou bylo možné vidět ze sousedních ostrovů,“ přiblížil web listu Daily Mail.
Za sopečnou činností stojí fakt, že Azory leží přímo na místě setkání tří aktivních tektonických desek - Severní Ameriky, Eurasie a Afriky.
São Miguel místy vypadá jako poprvé objevený
Dalším velkým cílem turistů je Gruta do Carvão, což je jeskynní systém objevený v roce 1893. Jeho délka činí přibližně tisíc pět set metrů. Jeho součástí jsou i podzemní jezera. V jeskyni jsou také pozůstatky uhelného dolu, který byl v provozu v 19. století.
São Miguel stojí za návštěvu:
Velkou atrakcí je rovněž Caldeira Velha, což je přírodní park. Je známý svými geotermálními prameny, které nabízejí návštěvníkům možnost koupání v horkých jezírkách a vodopádech. Je vstupní branou do chráněné oblasti Ribeira Grande plné tropických rostlin, kapradin a vodopádů. Místo je dokonce zařazeno do světového dědictví UNESCO.
Ale v podstatě celé území je plné přírodních krás. „Ostrov má téměř původní, prehistorickou bujnost, která dává návštěvníkům dojem, že vstoupili do místa lidmi doposud nenavštíveného. Terén je rozmanitý. Jsou zde sopečná kráterová jezera, bohaté lesy, vodopády, pláže s černým pískem a navíc úchvatnou krajinu obklopují azurové vlny,“ charakterizoval São Miguel cestovatelský web Travel Leisure, který se podobně jako ostatní nebál dát ostrovu pojmenování Havaj Evropy.
Není bez zajímavosti, že celé souostroví je vyhlášené tím, že zde žije dvakrát více krav než lidí.
Jediné místo v Evropě, kde se pěstuje čaj
Pozornosti by rovněž neměla uniknout skutečnost, že se zde pěstuje čaj jako zřejmě na jediném místě v Evropě. „Místní plantáž produkuje 44 tun čaje ročně. Ten dále putuje hlavně do Japonska, Angoly, Brazílie, Německa a USA. Návštěvníci si mohou rezervovat exkurzi a podívat se, jak se čaj sklízí i zpracovává,“ přiblížil například cestovatelský web Atlas Obscura.
6 dní na ostrově Sao Miguel:
K ostrovuSão Miguel směřuje i pozornost milovníků velryb. Konají se zde totiž lodní výlety do míst, kde lze tyto obry pozorovat. „Nejlepší je pro pozorování jaro. V tomto období totiž místem migrují plejtváci i modré velryby,“ píše se například na webu společnosti Futurisimo, která se na výpravy za obřími tvory specializuje.
Ztroskotala zde loď plná kokainu
K ostrovu São Miguel se váže ještě jedna kuriozita, která nemálo zasáhla do dalších let existence jedné z nejchudších částí Portugalska. V roce 2001 zde totiž ztroskotala loď, v níž pašeráci převáželi podle oficiálních údajů nejméně 500 kilogramů vysoce koncentrovaného kokainu. Ve skutečnosti to však mohly být až tuny oblíbené drogy.
Balíčky s ním se vyplavily na pobřeží, kde se i přes četná varování a snahy policie dostaly do rukou místních obyvatel. Ti s drogou začali kšeftovat ve velkém.
„Někteří z nových drogových dealerů nabízeli pivní sklenici plnou kokainu jen za rovných 20 eur,“ uvedl k události web Spiegel. Napsal také o četných historkách, že si staří rybáři v malých přístavních barech míchali kokain do kávy místo cukru. Jiní tvrdili, že slyšeli, že hospodyňky zase místo mouky obalovaly smažené ryby právě v kokainu.