Hliněné kuličky, stavebnice Merkur, igráčci, stolní hokeje, berušky na klíček, céčka nebo mončičáci. Království her a hraček čeká na návštěvníky v Regionálním muzeu ve Žďáru nad Sázavou. Vystavené věci budou poznávat především generace dnešních čtyřicátníků a padesátníků. Jsou to totiž hračky jejich mládí, které měl doma snad každý.

Výstava Retrohrátky začala v muzeu posledního ledna a přístupná bude až do 23. dubna. Přijít zavzpomínat může každý. Mladší generace a děti ocení, že si mohou na výstavě jednotlivé exponáty ze 70. a 80. let minulého století nejen prohlédnout, ale většinu si budou moci také vyzkoušet.

„Výstavu jsme umístili do třech místností, v každé z nich je hernička. Děti si mohou vyzkoušet jednotlivé stavebnice, zahrát si společenské hry nebo si něco poskládat. Ti nejmenší ocení modely aut, například legendární oranžové Tatry, se kterou si i zajezdí,“ uvedl Miloslav Loupaur z oddělení historie žďárského muzea.

Zimní městečko jako na dlani. Novému Městu sníh opravdu sluší.
Zasněžené Nové Město z ptačí perspektivy. Vychutnejte si zimní pohledy

Ve své době byl výběr hraček omezený, přesto jich lze na výstavě vidět řádově stovky. Exponáty muzeu zapůjčil spolek Inspirace Zlín v čele s Věrou Stojar, která si splnila sen a hračky během několika let sesbírala.

Součástí výstavy jsou také informační panely, z nich se návštěvníci dozví něco o historii jednotlivých exponátů a firem, které je vyráběly. Příkladem může být Igráček, který v posledních letech zažívá své znovuzrození. „Výstavu doplňuje také videoprojekce, kde se lidé dozví zajímavé informace z výroby vybraných hraček,“ dodal Lopaur. Už v prvních dnech výstavy si do muzea našly cestu rodiny s dětmi i skupinky z mateřských škol.

Retrohrátky jsou k vidění denně kromě pondělí v časech od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin. Vstupné pro dospělé stojí 50 korun; důchodci, studenti a ZTP platí 30 korun; předškolní děti a skupiny mateřských škol 15 korun a pedagogický dozor má vstup zdarma.

Tříkrálová sbírka v Čenkově, místní části Třeště.
Rekordní sbírka. Tří králové na Jihlavsku vybrali přes dva a půl milionu

Další tipy na Vysočině

JIHLAVSKO

Horácký bál s tradicí
KDY: pátek 3. února od 20.00
KDE: Kulturní dům, Krahulčí
Za kolik: 200 korun
Proč přijít: Folklorní soubor Podjavořičan z Telče pořádá už 37. Horácký bál. Členové folklorního souboru se na úvod plesu postarají o předtančení ve svých krásných krojích. K tanci a poslechu bude celý páteční večer hrát kapela LeGranda a cimbálová muzika Rathan. Občerstvení a pití zajištěno. Součástí plesu bude také půlnoční vystoupení. Kdo chce, může využít svoz z Telče do Krahulčí. Autobus odjíždí od půl osmé od telčské pošty, zastaví Pod Kaštany a u Základní školy Hradecká v Telči.

Koruna světa s Jarošem
KDY: pátek 3. února od 18.00
KDE: Panský dvůr, Telč
Za kolik: 250 korun
Proč přijít: Nejznámější český horolezec Radek Jaroš přijede do Panského dvora v Telči s přednáškou o expedicích na nejvyšší vrcholy všech kontinentů. Návštěvníci se mohou těšit v pátek od šesti večer na strhující povídání, které obohatí také promítání. Horolezec dokázal jako první Čech a patnáctý na světě dosáhnout všech 14 osmitisícových vrcholů světa bez použití kyslíkového přístroje. Korunu Světa a zároveň Korunu Himaláje dokázalo na naší planetě zkompletovat pouze pár jedinců.

Zabijačkové hody v Brtnici
KDY: sobota 4. února od 10.00
KDE: náměstí Svobody, Brtnice
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Kdo je milovníkem tradiční zimní zabijačky, ten může přijít v sobotu ochutnat vepřové speciality na náměstí Svobody do Brtnice. Od deseti hodin dopoledne si tu zájemci mohou dát dobroty, které připravila Radniční restaurace v Jihlavě ve spolupráci se studenty oboru řezník-uzenář z třešťské střední školy. V nabídce bude například prdelačka, guláš, výpečky, ovar, jelito, jitrnice nebo tlačenka. Pokrmy je možné nechat zabalit s sebou.

Myslivecký ples v Dobroníně
KDY: pátek 3. února od 20.00
KDE: kulturní dům, Dobronín
Za kolik: vstupné 150 korun
Proč přijít: V Dobroníně si zatančí a pochutnají na zvěřině. Koná se tu totiž už 43. ročník Mysliveckého plesu pod taktovkou místního mysliveckého spolku. K tanci a poslechu zahraje hudební skupina Akord. Na návštěvníky čeká bohatá tombola včetně zvěřiny. Lidé si pochutnají na srnčím guláši a dámy se mohou nechat nalíčit ve speciálním koutku s kosmetikou Mary Kay.

Mrákotínský masopust
KDY: sobota 4. února od 10.00
KDE: Kulturní dům, Mrákotín
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Masopustní průvod projde Mrákotínem. Sraz masek je v deset hodin dopoledne, průvod vychází od kulturního domu o hodinu později. Kdyby pršelo, je připravené zázemí v mrákotínském kulturním domě. Zájemci si budou moci dát jitrničku, jelito nebo tlačenku od řezníka Krkovičky. V nápojové nabídce bude pivo, rum či griotka. Děti potěší koláčky. Samozřejmostí bude připravený svařák a čaj. Akci pořádá tým Párty s Mexičanem.

Pracovníci oddělení správy podzemí rozšířili expozici krytu civilní obrany v Jihlavě.
Návštěvníkem pod povrchem. Kryt v Jihlavě skrývá nové poklady

TŘEBÍČSKO

Jemnický masopust
KDY: sobota 4. února od 13.45
KDE: zámek, Jemnice
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Jemnicí, která se před pár dny probojovala do finále soutěže Historické město roku 2022, projde masopustní průvod. Do něj pořadatelé ze spolku Mladí za rozvoj Jemnice zvou všechny, kteří mají rádi zábavu. Sraz masek je v 13.45 v areálu zámku, poté mezi druhou a třetí hodinou odpoledne projde průvod centrem města. Po třetí hodině organizátoři vyhlásí vítěze soutěže o nejhezčí dětskou masku v areálu zámku. Tam také bude kolem čtvrt na čtyři pohřbena masopustní basa.

Poletíme?
KDY: sobota 4. února od 19.30
KDE: Roxy Club, Třebíč
Za kolik: 320 korun
Proč přijít: Kapela Poletíme? se poprvé vydává do Roxy Clubu v Třebíči. Kapela na pomezí banjo punk a turbo šanson chytá za srdce. Mají vtipné, poetické, přímočaré a přitom lehce vulgární texty. Odlehčenou formou vypráví o složitých a smutných věcech ale se svižnou rytmikou. Na koncertech kapely se lidé smějí, tančí a tak trochu i létají. Po koncertě organizátoři naplánovali afterpárty do časných ranních hodin.

Stolečky a židličky pro malé dětičky
Děti ze skautského střediska Srdíčko Třebíč mají nové stolečky a židličky

ŽĎÁRSKO

Cabaret Šulin Růž
KDY: pátek 3. února od 19.00
KDE: kulturní dům, Nové Město na Moravě
Za kolik: 360 až 400 korun
Proč přijít: Nejúspěšnější česká travesti show Techtle Mechtle v novém pořadu Cabaret Šulin Růž míří poprvé do Nového Města na Moravě. Na své si přijdou nejen milovníci tance, ale také dobré zábavy a legrace. Pobavit přijedou dámy Dolores, Cathrin, Gina, Saša a Naira. Pořad je parodií na známý Cabaret Moulin Rouge v Paříži a zaujme velkou jevištní scénou, tancem a více jak sedmdesáti výpravnými kostýmy, scénkami i klasickou činohrou. Zbývá posledních pár volných míst.

Mariášový turnaj
KDY: sobota 4. února od 8.00
KDE: Velké Meziříčí, fotbalová klubovna
Proč přijít: Mariášový turnaj pořádají v sobotu ve Velkém Meziříčí. Ve volené trojce se hráči utkají v místní fotbalové klubovně. V osm hodin ráno začíná snídaně, poté se od půl deváté uskuteční prezence hráčů. Turnaj vypukne v devět hodin. Účastníci se mohou těšit také na oběd a dokonce i na bohatou tombolu. Startovné je tři sta korun.

Sněhová královna
KDY: neděle 5. února od 16.00
KDE: Nové Město na Moravě, kulturní dům
Proč přijít: Zcela netradiční verzi pohádky Sněhová královna, původně z pera Hanse Christiana Andersena, uvidí diváci v neděli ve čtyři hodiny odpoledne v novoměstském kulturním domě. Příběh Gerdy a Kaje budou vyprávět tři uklízečky. Využijí jak všech prostředků z vlastních zdrojů, ať už to budou kýble, hadry či smetáky, tak divadelních rekvizit, jež na jevišti zanechali fiktivní herci. Vstupné na místě je dvě stě korun.

Zimní procházka okolím Měřína.
Po stopách srnek. Vydejte se na zimní procházku okolím Měřína

HAVLÍČKOBRODSKO

Štístko a Poupěnka
KDY: sobota 4. února od 15.00
KDE: Sokolovna, Chotěboř
Za kolik: 315 korun
Proč přijít: Štístko a Poupěnka dorazí do Chotěboře se svými písničkami a pohádkami pro děti. Oblíbená dvojice láká na Velkou oslavu. Nové představení nabídne domeček, který postavil Honzík. Děti se seznámí s pianistou Doremim, který umí nejen Hlava, ramena… Stonožce nebudou stačit nohy a v neposlední řadě se děti vyřádí na diskotéce. Zazní hity jako Hejbni kostrou, Jájájá nebo Prázdniny.

Procházka parkem
KDY: do neděle 5. února
KDE: Zámecký park, Světlá nad Sázavou
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Zájemci se ještě do neděle mohou vydat nádhernou procházkou osvětleným zámeckým parkem ve Světlé nad Sázavou. Úžasnou atmosféru doplňují světelné objekty. Lidé tu uvidí například labutě na vodě, zářivé postavy andělů a pohádková zvířata i houby. Nasvícené je také i zámecké nádvoří.

Zimní procházka Dolními Věstonicemi.
Od Venuše k Andělce. Projděte se zimními Dolními Věstonicemi

PELHŘIMOVSKO

Klubový večer s vernisáží
KDY: pátek 3. února od 19.00
KDE: Divadlo Lubomíra Lipského, Pelhřimov
Za kolik: 70 korun
Proč přijít: V pátek se v Divadle Lubomíra Lipského v Pelhřimově koná klubový večer s vernisáží fotografické výstavy. K vidění budou fotografie, které lidé vybrali už při posledním klubovém večeru. Po celou dobu mohou návštěvníci vybírat další, které budou vystaveny na podzim 2023. Zároveň budou moci vyhodnotit nejhezčí vystavenou fotografii, její autor získá hodnotnou cenu.

Santiniho odkaz v Želivi
KDY: pátek 3. února od 17.00
KDE: opatský kostel Narození Panny Marie, Želiv
Za kolik: 240/180 korun
Proč přijít: Během jedinečné prohlídky opatského kostela Narození Panny Marie v Želivi zájemci nahlédnou pod pokličku historie i architektury. Lidé se podívají do barokní sakristie, ze které projdou do zdejšího opatského chrámu, kde bude přednáška nejen o architektuře, ale i o životě slavného architekta Jana Blažeje Santiniho. Poté zájemci projdou původní točité schodiště a dostanou se na kůr kostela s historickými varhany. Nebude chybět ani prohlídka skrytých symbolů v chrámu.

Karneval s Řezníčkem
KDY: neděle 5. února od 15.00
KDE: Kulturní dům Máj, Pelhřimov
Za kolik: 150/120 korun
Proč přijít: Za dětmi na karneval v kulturním domě Máj v Pelhřimově dorazí známý moderátor a bavič Milan Řezníček. Dvouhodinová karnevalová show bude plná zábavy a her.

Masarykovo náměstí, v popředí Fárův dům
Romantická procházka zasněženým městem. Pelhřimov pocukrovaly sněhové vločky