Hrady o víkendu lákají na prohlídky v kostýmech a šermíře
KDY: 3.-5.7.
KDE: Hrady Kámen, Roštejn, Lipnice nad Sázavou
ZA KOLIK: od 100 Kč

Turistická sezona již odstartovala a hrady, zámky i muzea se snaží nalákat co největší počet turistů. Proto kromě klasických prohlídek organizují také netradiční prohlídky, při kterých průvodci oblékají různé dobové kostýmy či hrají divadlo. Tento víkend je možné navštívit hrad Kámen, hrad Roštejn nebo hrad v Lipnici nad Sázavou.

Na hradě Kámen ve stejnojmenné obci startuje víkendová akce s názvem Hrad Kámen napříč staletími. Návštěvníky hradu budou v sobotu a v neděli provádět průvodkyně a průvodci v dobových kostýmech. Své tábořiště na hradě postaví šermířská omladina, která přítomné naučí základům boje a šermu ve středověku. Šermířské dovednosti představí šermířská společnost Aesculus, která návštěvníky seznámí se způsobem boje a životem šlechtice v době renesance. Program bude dále obohacen o tematické hry pro děti a přednášky sokolníka s ukázkami dravců a sov. V hradním parku bude několik stánků s různými řemeslnými výrobky.

Součástí akce Hrad Kámen napříč staletími budou v sobotu a v neděli večerní prohlídky. „Třebaže hrad nebyl ve vlastnictví velmi významného rodu a neměl ani příliš velký historický význam, je opředen řadou pověstí a příběhů. V minulosti tu měla být penězokazecká dílna nebo tajné podzemní chodby. Čas od času hradem bloudí duch zazděné šlechtičny. Díky hraným scénkám mohou návštěvníci zhlédnout zásadní dějinné okamžiky hradu Kámen,“ zvou na další zpestření prodlouženého víkendu pořadatelé. Prohlídky budou začínat v 19, 19.30, 20, 20.30 a 21 hodin. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace na telefonu 721 846 931. Nedělní večer zakončí ve 22 hodin ohňová show skupiny Gaja Yritis.

GOTIKA NA ROŠTEJNĚ

Divadelní prohlídky nazvané Se zlatou růží v erbu nabízí také hrad Roštejn od 4. do 6. června v čase, od 9 do 18 hodin. Návštěvníky zavedou do druhé poloviny 14. století, doby založení hradu pány z Hradce. Přes padesát herců v dobových kostýmech seznámí diváky vážně i nevážně s obdobím gotiky. Naučí se gotické tance, ochutnají středověké pokrmy a dozví se řadu zajímavostí z historie hradu. Návštěvníci projdou trasu A hradu Roštejna. V každé místnosti se odehraje scénka ze života hradních pánů i dalších obyvatel hradu, které dohromady dají ucelený příběh jednoho běžného dne ve středověku. Na prohlídky je doporučená rezervace na tel. 733 161 817. Vstupné 200 korun, snížené 100 korun.

NOČNÍ PROHLÍDKY NA LIPNICI

Na noční prohlídky hradu Lipnice nad Sázavou mohou zamířit návštěvníci od pátku do neděle 3. až 5. července. Zájemci si užijí divadelní procházku historií hradu od jeho založení až po působení Jaroslava Haška. Vystupují zde jednotliví majitelé panství, vojáci, žoldnéři, děvečky, kat, pacholci, kavalíři. Není nouze o místní pověsti, strašidla a přijde i Jaroslav Hašek. Začátek prohlídek je ve 20 a 22.30 hodin. Vstupenky předem závazně objednat na tel. 606 480 708 nebo na zdenek@sigri.cz. Jednotné vstupné 200 korun. Další prohlídky se konají i v termínech 17.-18. července, 24.-25. července a 7.-8. srpna. (vlt)

 

Herec Županič zavzpomíná    
KDY: 4. července, od 20 hodin
KDE: u zámku, Hodíškov
ZA KOLIK: 100 korun

Předpouťové posezení v Hodíškově na výletišti u zámku s Ladislavem Županičem se koná v sobotu 4. července od 20 hodin. Zábavný pořad s dabérem a zpěvákem, se nese v pohodové atmosféře vzpomínek na slavná představení. Celým pořadem se prolíná směs známých melodií a vyprávění. Vstupné je sto korun. Bohaté občerstvení je zajištěno od 18 hodin.

Letní program na zámku pro rodiny s dětmi je opět tady
KDY: každé prázdninové pondělí, středu a pátek, od 10 hodin
KDE: zámek, Žďár nad Sázavou
ZA KOLIK: 90 korun

Oblíbené zábavné prohlídky žďárského zámku se zámeckými lektory se tentokrát ponesou v duchu poznávání barokních řemesel a každodennosti tehdejšího života. Letní program pro rodiny s dětmi probíhá každé prázdninové pondělí, středu a pátek. Návštěvníci se vydají zpět do období baroka, poznají tehdejší řemesla a to, jak tehdy lidé žili, jak se oblékali, co jedli a spoustu dalšího. Budou se bavit, ale zároveň se něco nového naučí a dozví. Se zámeckým lektorem projdou různá zámecká zákoutí. Program je plný zábavných výtvarných a pohybových aktivit a je určený pro děti od čtyř let, hravé rodiče, babičky a dědečky. Prohlídky se nekonají v období od 10. do 16. srpna z důvodu pořádání mezinárodního tanečního festivalu KoresponDance a procházek soukromými zahradami rodiny Kinských (Kouzelné zahrady). Na program je nutné mít rezervaci.

Bazilika opět ožije tradiční poutí 
KDY: 4. července, od 10 hodin
KDE: areál zámku, Třebíč
ZA KOLIK: zdarma

První červencovou sobotu ožije areál Baziliky sv. Prokopa a zámku v Třebíči každoroční Svatoprokopskou poutí. Pro návštěvníky je připravený kulturní program, obohacený o tradiční pouťové atrakce a občerstvení. V dopolední části programu začne v 10 hodin v bazilice sv. Prokopa slavnostní bohoslužba. Otevřeno bude mít i místní farní kavárna a vstup do interaktivní expozice Cesty časem a expozice Za řemesly minulosti bude zdarma.

Operní árie zazní na rybníce 
KDY: 4. - 5. července, od 21 hodin
KDE: rybník Hron, Buková u Třeště
ZA KOLIK: 250 korun

Zájemci o netradiční pojetí opery na hladině rybníka Hron v obci Buková u Třeště si mohou přijít poslechnout v sobotu 4. července a v neděli 5. července v devět hodin večer. Hvězdní umělci české národní operní scény přijedou a vystoupí přímo na hladině rybníka Hroňák v Bukové u Třeště. Návštěvníci si užijí netradiční pojetí nejslavnějších operních árií v nádherné přírodě. Vstupné je 250 korun.

Sázava zažije vikingskou bitvu   
KDY: 4. - 6. července, od 14 hodin
KDE: v ulici Z. M. Kuděje na břehu Sázavy 
ZA KOLIK: plné vstupné na sobotu je 80 korun, v neděli 20 korun

V Ledči nad Sázavou se o víkendu odehraje vikingská bitva s názvem Vikingové v Jósborgu v ulici Z. M. Kuděje na břehu Sázavy od 14 hodin. Tématem bitvy je polomýtycká skupina elitních válečníků Jómských vikingů, kteří vybudovali pevnost Jómsborg na území dnešního Polska. Součástí letošního programu budou i obětní obřady. Možná přijde i Ódin.

Anna K. připomene album Nebe  
KDY: 4. července, od 20 hodin
KDE: u kulturního domu Máj, Pelhřimov
ZA KOLIK: vstupné na místě 400 korun

Na letní scéně u kulturního domu Máj v Pelhřimově vystoupí zpěvačka Anna K. v sobotu 4. července od 20 hodin. Přesně před dvaceti lety získala Anna K. svoji první cenu Anděl za zpěvačku roku a zároveň si odnesla i další sošku za titulní píseň z alba Nebe. Oceňovanou nahrávku připomene sérií letních koncertů na netradičních místech.

Přátelé se sejdou v galerii    
KDY: 4. července, od 15 hodin
KDE: V Galerii Bernarda Bolzana, Těchobuz
ZA KOLIK: zdarma

V Galerii Bernarda Bolzana v Těchobuzi se koná již šesté Setkání přátel různých uměleckých žánrů, které zahájí vernisáží v sobotu dne 4. července v 15 hodin. Úvodní slovo k výstavě pronese akademický malíř Josef Velčovský. Součástí vernisáže bude i hudební vystoupení žáků Základní umělecké školy v Pacově. Někteří z jedenácti vystavujících již svou tvorbu v Galerii Bernarda Bolzana v minulosti představili. Výstava potrvá do 29. července 2020.