Cesta do minulosti v želivském klášteře


KDY: neděle od 12.00 a pondělí od 14.00
KDE: želiv, klášter
ZA KOLIK: neděle zdarma, pondělí 150 korun

Zažít historii na vlastní kůži budou moci zájemci v želivském klášteře na Pelhřimovsku. Den otevřených dveří doplněný hranými prohlídkami se koná tento víkend. Příchozí se přenesou do dávných časů a zažijí významné události kláštera na vlastní kůži.
Organizátoři slibují pohodovou atmosféru v nádherném prostředí kláštera. „Žádnou novinku sice letos nemáme připravenou, ale návštěvníci zde budou moci načerpat novou energii v této složité době, “uvedl za organizátory Michal Hájek.
Lidé mohou nakoupit zboží na stáncích, ale pořadatelé mysleli i na rodiny s dětmi. Nejmenší účastníci akce se mohou těšit na soutěžní stanoviště a pobaví je průvodci v dobových kostýmech. Zájemce čeká každou hodinu prohlídka kláštera, pivovaru a kostela Narození Panny Marie. Kromě klidu nabízejí pořadatelé i pěnivý mok. „Na své si přijde milovník klidu a historie, která ho hned po příjezdu obklopí. Ale potěšíme i milovníky piva! Želiv má totiž i svůj minipivovar, který navazuje na tradici výroby klášterního piva. Zájemci si je budou moci i zakoupit,“ slíbil Hájek.

Výstava Andělé a my
Výstava plná andělů je k vidění do 29. září


Doplnil, že v kulturním programu vystoupí mladý muzikálový zpěvák Lukáš Mazač. Návštěvníci zde najdou i poučení ohledně historie odívání, čeká je totiž ukázka dobového oblečení. Samotná prohlídka kláštera je zavede i do klášterní lazebny či hotelových pokojů.
O prodlouženém víkendu vyrazí s rodinou na výlet i Andrea Kopečková. „Podobné akce na památkách máme moc rádi a Želiv si rozhodně nenecháme ujít. Kdo ví, jestli to není na dlouho poslední výprava za kulturou,“ poznamenala Kopečková.
Pokud se vydá do želivského kláštera až v pondělí, může se těšit na hrané prohlídky. Průvodci přiblíží zábavnou formou historii kláštera od založení až po obnovu slavným barokním architektem Santinim. Je nutné si vstupenky zarezervovat. Zájemci mohou využít e-mail centrum@zeliv.eu nebo telefon 725 448 291.

Vokální soubor 4TET
4TET míří do Brodu. Roušky s sebou, vzkazují organizátoři

TIPY ZE ŽĎÁRSKA

Hudební večer
KDY: pátek od 20.00
KDE: Žďár nad Sázavou
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Rokenrol, blues i soul v podání Martina Sedláka & Jendy Nováka ze Žďáru nad Sázavou zazní v pátek na žďárském zámku. Příchozí se mohou těšit na podmanivý hlas Martina Sedláka a nekompromisní tóny pianisty Jendy Nováka, v jejichž podání rokenrolu a blues bude posluchače v jeden okamžik mrazit a za chvíli  budou chtít tančit. Koncert začne v osm hodin. Diváci se mohou těšit na známé skladby i autorské písně.

Den české státnosti
KDY: sobota od 8.00
KDE: Nové Město na Moravě
ZA KOLIK: zdarma

Svatováclavské slavnosti se konají v sobotu na Vratislavově náměstí v Novém Městě. Program začne od devíti hodin vystoupením Venkovské kapely. Postupně od dvou hodin vystoupí Perfect Fifth, Žďárský swingový orchestr a Tata band. V šest hodin je naplánované předávání ocenění významným osobnostem města a poté vystoupí Anna K. 

Sportovec města 2019
KDY: pátek od 18.00
KDE: Velké Meziříčí

Slavnostní vyhlášení 21. ročníku ankety Sportovec města 2019 se koná v náhradním termínu v pátek od šesti hodin ve velkém sále Jupiter clubu ve Velkém Meziříčí.

Mistrovství dřevorubců
KDY: sobota, od 10.00
KDE: ski snowpark Harusův kopec, Nové Město na Moravě
ZA KOLIK: zdarma

Obdivovat sílu i zručnost mužů mohou diváci na Mistrovství České republiky juniorů a dospělých sportovních dřevorubců v Novém Městě na Moravě. Závody juniorů startují v deset hodin a závody dospělých ve dvě hodiny. Počet návštěvníků ovlivní epidemiologická situace.

Hradišťan & Jiří Pavlica 
KDY: neděle od 19.00
KDE: kulturní dům, Bystřice nad Pernštejnem
ZA KOLIK: 350 korun

Pro příznivce dobré muziky je připravený na neděli koncert souboru Hradišťan se Smyčcovým orchestrem Něhoslava Kyjovského při ZUŠ Bystřice, Komorním sborem Alter ego a mnoha hosty. Písničky, o lásce, dobru a naději si budou moci diváci zazpívat společně.

Tradiční veselský jarmark
KDY: neděle od 9.00
KDE: Nové Veselí
ZA KOLIK: zdarma

V Novém Veselí se v neděli koná výstava především ovoce, zeleniny a květin od devíti do pěti hodin. Samotný veselský jarmark se koná v areálu SDH pod pergolou v čase od deseti do půl páté. Odpoledne mohou návštěvníci nakoupit na farmářském trhu na zahradě školky. Od půl druhé je připravený koncert dechové hudby Veseláci v parku. Zájemci mohou navštívit výstavu Novoveselští legionáři, a to od pátku až do pondělí v přízemí budovy úřadu městyse nebo výstavu nových zvonů v neděli a pondělí v kostele sv. Václava .

Venkovská prodejna, ilustrační foto.
Vesnické prodejny na Vysočině? Boj o přežití. Peníze z kraje půjdou jen některým

DALŠÍ TIPY

Jihlavsko

Nablýskaní brouci v Tleči
KDY: sobota, od 9.00 do 11.00
KDE: náměstí Zachriáše z Hradce, Telč
ZA KOLIK: zdarma

Na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči se uskuteční tuto sobotu mezinárodní sraz vozů Volkswagen Beetle a New Beetle. Nablýskaní „brouci“zaplní náměstí od devíti do jedenácti hodin dopoledne. Téma letošního srazu je western. Příznivci těchto automobilů se mohou těšit na tématické oblečení a nazdobená auta. Součástí akce bude vyhodnocení nejlepších kostýmů i aut.

Havlíčkobrodsko

Stamicovy Slavnosti 
KDY: pátek od 19.00
KDE: Stará radnice, Havlíčkův Brod
ZA KOLIK: 150 korun

Závěrečný koncert devatenáctého ročníku hudebního festivalu Stamicovy slavnosti je připravený na pátek v sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě. Od sedmi hodin vystoupí smíšený pěvecký sbor Jasoň pod vedením Jany Lstibůrkové s programem Sborová tvorba napříč staletími. Vstupné na místě je 150 korun.

Pelhřimovsko

Výstava Sklářství na Kamenicku
KDY: denně kromě pondělí, do 20. listopadu
KDE: Kamenice nad Lipou
ZA KOLIK: běžné vstupné

Proniknout do tajů historie sklářství mohou návštěvníci v Kamenici nad Lipou. Uvidí výstavu nazvanou Sklářství na Kamenicku. Vychází z výzkumů soukromého badatele Petra Valeše. K vidění jsou i výrobky nejznámější zdejší sklárny ve Včelničce a ukázky autorského skla Pavla Hlavy. Výstava je přístupná v otevírací době muzea na zámku v Kamenici nad Lipou do 20. listopadu.

Zleva staniční sestra Renáta Exnerová, náměstek hejtmana Pavel Franěk, ředitelka domova Hana Hlaváčková, zdravotní sestra Ludmila Cicková a náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Zuzana Jentschke Stőcklová.
Obětavost zaměstnanců břevnického domova důchodců ocenili i na ministerstu

Třebíčsko

Koncert Heleny Vondráčkové
KDY: sobota od 19.00
KDE: Moravské Budějovice
ZA KOLIK: od 490 korun 

Legenda české populární hudby Helena Vondráčková letos vyráží na další česko-slovenské turné. Během něj vystoupí v sobotu v Moravských Budějovicích. A jako hosty si na turné pozvala taneční skupinu Tap Academy Prague a také Olgu Lounovou.