Vstup do areálu je zcela zdarma. Pláže tu jsou jak písčité, tak oblázkové. Podél břehů rostou stromy a keře, které zájemcům poskytují příjemný stín. Vstup do vody je povětšinou pozvolný, takže sem často míří také rodiny s malými dětmi.

Vstup je na vlastní nebezpečí

Také vyznavači koupání na „Adama a Evu“ si tu přijdou na své. Je zde totiž jedna neoficiální nudistická pláž. Jelikož se nejedná o oficiální koupaliště, je vstup na místo na vlastní nebezpečí a soukromý majitel zde koupání jen toleruje.

Otevření plovárny Baden Baden na Štvanici.
OBRAZEM: Klídek a pohoda. Na pražské Štvanici se otevřela nová plovárna

„Je to oblíbená rekreační zóna. Když je krásně, lidé místo hojně navštěvují. Občas tu i oddávám svatby,“ říká místostarosta Čelákovic Petr Studnička (ODS).

Za hezkého počasí je zde na jednom z břehů nově otevřen i stánek s občerstvením. Za jeho vznikem stojí parta mladých lidí z Čelákovic a okolí, která si založila bar Oddechoff.

Voda se nekazí ani v letních vedrech

Voda v pískovně Malvíny je výrazně čistší než v pár metrů vzdáleném Labi. „I když se zdá, že je voda stojatá, proudí. Dostává se sem totiž dvěma cestami. Přítokem podzemních vod z jedné strany a průsaky z Labe od druhé, takzvanou indukovanou infiltrací,“ vysvětluje hydrogeolog Zdeněk Patzelt.

Při průsacích se tak voda vyčistí přes štěrkopísky. „Na rozdíl od rybníků je chladnější i kvůli hloubce a nekazí se v letních vedrech,“ dodává Patzelt.

Žluté lázně nabízejí spoustu zábavy. Písečná pláž.
Žlutým lázním už je 110 let. Nabídnou lepší koupání i sportovní vyžití

Vlastníkem lokality je společnost České štěrkopísky. „Majitel se rozhodl vytěžený prostor co možná nejvíce vrátit přírodě. Dnes je tu jedno z největších hnízdišť racků v Česku zahrnující 600 párů racka chechtavého i velmi vzácné biotopy racka černohlavého, rybáka obecného či potápku roháče,“ říká Petr Dušek, mediální zástupce Českých štěrkopísků.

Místo je tak ideální i na romantické procházky po břehu. „Díky benevolenci vlastníka se zde také zrodil soukromý rybářský revír známý po celém Česku,“ dodává Dušek.

Koupání na Hostivařské přehradě.
Přírodní koupaliště se většinou pyšní čistou vodu. Pozor na Šeberák