Češi aktuálně za bydlení a s ním spojené služby platí skoro o pět procent více než před rokem. Právě náklady na bydlení tak tlačily vzhůru zářijovou inflaci.

Ekonomové očekávají jejich růst i v dalších měsících roku. „A ten růst bude hodně prudký,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Částka za plnou nádrž se přiblížila hranici dvou tisíc, nebo ji dokonce už překročila. Jen v průběhu září podražil benzín i nafta dokonce o celé koruny
Špatná zpráva pro motoristy. Provoz auta se prodraží o tisíce ročně

Lidé, kteří nemají zafixované ceny energií, se musejí připravit především na dražší elektřinu a plyn. Ty se přitom doposud držely relativně nízko, podle Českého statistického úřadu byly v září dokonce o pár procent levnější než před rokem. To se ale nyní výrazně změní.

„Růst cen elektřiny ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zamíří nad deset procent a růst cen plynu až ke dvaceti procentům,“ míní Novák.

Za co konkrétně platili už v září lidé v rámci kategorie bydlení více než loni?

Výrazně poskočilo především takzvané imputované nájemné aneb náklady pro vlastníky bytů a rodinných domů. Zdražovaly prakticky veškeré stavební materiály i práce potřebné k opravě a údržbě bydlení.

Zemní plyn - Ilustrační foto
PŘEHLEDNĚ: Co si ohlídat u nových smluv na energie. Pozor na fintu s DPH

Namátkou: dřevěné podlahy byly dražší skoro o devět procent, malířské práce o čtrnáct procent, obkladači chtěli o desetinu víc než loni.

Lidé platili víc za vodné i stočné, zdražilo uhlí a palivové dříví, vzrostla také například cena za svoz odpadu.