„Ze Scanie zaparkované v ulici Vlkovská v blízkosti místní restaurace odcizil během noci neznámý lapka tři sta litrů motorové nafty. Způsobená škoda je vyčíslena na více než devět tisíc korun,“ uvedl mluvčí žďárské policie Václav Kučera.

Počet případů od začátku letních prázdnin rapidně přibývá. „Za měsíc a půl řešíme již sedm krádeží pohonný hmot. Většina z nich se stala na Velkomeziříčšsku. Zloději si ale vytipovávají i auta na Velkobítešsku a jeden případ se stal také v Ostrově nad Oslavou,“ uvedl policista.

Podle kriminalistů mohou stát za krádežemi organizované skupiny, které na Žďársko najíždějí. „Nemáme pro to však zatím žádné důkazy,“ dodal. Odstavené náklaďáky či kamiony jsou pro zloděje snadnou kořistí. „Většinou je totiž řidiči parkují na odlehlejších místech, kde nijak nezavází. Na tyto plochy však nikdo nevidí, pohyb lidí tam bývá minimální,“ vysvětlil Václav Kučera.

Do nádrže auta není těžké se dostat.

Řidiči jsou proti lapkům prakticky bezmocní. „Je to asi rok, co mi někdo z nádrže odčerpal u motorestu u dálnice na dvě stě litrů nafty. Kdybych ho při tom chytil, asi bych se neudržel a jednu mu vrazil. Je to k vzteku,“ řekl Pavel z Velkého Meziříčí.

„Člověk se proti nim nemůže skoro vůbec bránit. I když nádrž uzamčete, oni si stejně najdou způsob, jak se k palivu dostat,“ rozčiloval se devětatřicetiletý šofér, který nákladním vozem rozváží zboží po celé republice už deset let. „A představte si. Když vykradli mě, spal jsem v kabině a ničeho si nevšiml,“ dodal řidič.