Zloději se na ně vrhli v noci z neděle na pondělí. Krádeže ve čtyřech z vozů řeší strážci zákona jako jeden případ. „Zloděj do nich totiž vnikl shodným, nezjištěným způsobem bez zjevného násilí,“ vysvětlil mluvčí žďárské policie Václav Kučera.

Lapka si vyhlédl Renault 19 ve Vojnově Městci a Seat Cordoba, Volkswagen Golf a Škodu Felica ve Škrdlovicích. „Pachatel z vozidel odcizil dvě autorádia, navigační systém, sportovní tašku s oblečením, dvě peněženky s osobními doklady, doklady od vozidel, platebními kartami a finančními hotovostmi. Způsobená škoda byla vyčíslena na devatenáct tisíc čtyři sta korun,“ sdělil.

Páté auto, Citroën Jumper, se terčem zloděje stalo opět ve Škrdlovicích. Policisté však tento případ řeší zvlášť. „Zloděj u tohoto vozu použil jiný způsob vniknutí, a to odříznutí těsnící gumy u okna bočních dveří na straně spolujezdce,“ uvedl Václav Kučera.

Z citroënu zmizela digitální navigace a pasivní antiradar. Škoda činí devatenáct tisíc devět set korun. V obci vzdálené šest kilometrů od Žďáru mají s vykradenými auty zkušenosti. „Nejhorší jsou letní měsíce. Terčem se stávají vozy místních obyvatel i turistů. Ale čtyři vykradená auta za jedinou noc? Tak velký počet za tak krátký časový úsek, to je tady letos poprvé,“ řekl starosta Škrdlovic Ivan Hořínek.

Vykrádání aut je jednou z nejrozšířenějších trestných činností na Žďársku. Objasnění těchto případů je však minimální. „Jen za červenec bylo na Žďársku vykradeno třicet dva vozů. Ani jeden zloděj nebyl dopaden,“ řekl policista.