Petr Zelenka, který stojí před soudem kvůli sedmnácti případům vražd a pokusů v havlíčkobrodské nemocnici, začal u své poslední oběti experimentovat s jinými léky než heparinem. Vyplývá to z podrobného obsahu obžaloby, kterou má Deník k dispozici.

Podle obžaloby měl Zelenka sprovodit ze světa své oběti neordinovanými dávkami léku Heparin na ředění krve.

Jenže v případě sedmnácté, poslední oběti Marie Fialové se přiznal, že jí píchl i 15 miligramů léku Dormica. „Je to tak. Důkazy svědčí v tu skutečnost, že podal i jiný lék než heparin. Sám to ve své výpovědi poprvé uvedl v případě poškozené Marie Fialové.

Lék pacientce podal v kombinaci s 5 miligramy heparinu a NaCl (chlorid sodný) v množství 110 ml. Všechny tři látky byly podány neoprávněně bez ordinace lékaře. Je otázkou spekulace, co by se dělo dál, kdyby nebyl odhalen,“ řekla Deníku státní zástupkyně z Hradce Králové Lenka Faltusová.

Dobře znal účinky Podle ní není vyloučeno, že by mohl Zelenka začít experimentovat i s jinými, mnohem nebezpečnějšími léky. Dormikum je krátkodobé hypnotikum s rychlým nástupem účinku, které se používá k utlumení a zklidnění pacientů.

Zelenka byl zkušený zdravotník, který dobře znal účinky všech léků, s kterými na oddělení přišel do styku. Při výslechu na policii uvedl, že si byl vědom, že může pacientům přivodit zdravotní komplikace i smrt.

Zelenka k tomu vypověděl, že měl dobrý pocit z toho, že o neoprávněném podání léků nikdo jiný než on neví. Pocity, které přitom měl, nedokázal Zelenka popsat.

Řekl, že za ta léta ve zdravotnictví bral poškozené pacienty kus za kus.

Před soudem

Petr Zelenka (známý jako heparinový vrah; * 27. února 1976) je bývalý nemocniční ošetřovatel, obviněný z 8 vražd a 10 pokusů o vraždu, které měl spáchat na ARO havlíčkobrodské nemocnici za pomoci podávání silných dávek heparinu pacientům v bezvědomí.

Týdenní program procesu:

11. února – svědci

9.00 - JUDr. Marie Cupalová, Hana Čechová (zdravotní sestra), Hana Kvasničková (policistka), Jan Lomnický (policista)

9.30 - Monika Vojtíšková, Lenka Grádlová (obě zdravotní sestry)

10.00 - Petra Dvořáková (zdravotní sestra)

13.00 - MUDr. Martin Pavlík

13.30 hodin - MUDr. Marie Valečková, PhDr. Slavomil Hubálek

12. února – znalci

9.00 - MUDr. Vanda Valentová, PhDr. Petr Goldmann

10.15 - MUDr. Petr Lacina, případně MUDr. Petr Hottmar (Ústav soudního lékařství Hradec Králové)

13.00 - MUDr. Josef Pleskot, případně MUDr. Miroslav Šafr (Ústav soudního lékařství Hradec Králové)

13. – 15. února – Čtení listinných důkazů

Čtěte také: Seriál článků ze soudu Petra Zelenky