Své by o tom mohl vyprávět šestnáctiletý mladík, který s vozem Škoda Felicia havaroval na začátku srpna v obci Pikárec. Po projetí levotočivé zatáčky narazil do betonového sloupku s hlavním uzávěrem plynu a do oplocení rodinného domu.

„Nejen, že neměl řidičský průkaz, ale navíc požil před jízdou alkohol. V krvi mu policisté naměřili 0,56 promile alkoholu,“ uvedl mluvčí žďárské policie Václav Kučera.

„Hmotná škoda, kterou nárazem způsobil, se vyšplhala na téměř padesát tisíc korun,“ doplnil policista. Stálý problém mají strážci zákona také s třicetiletým mužem z malé vesnice u Žďáru nad Sázavou.

Při jízdě bez „řidičáku“ už ho letos nachytali minimálně dvakrát. Naposledy minulý týden v ulici Švermova ve Žďáře nad Sázavou v půl desáté večer.

Podle dopravního policisty Zdeňka Kubíka není nic neobvyklého, když někdo za volant usedne bez řidičského průkazu opakovaně.

„Takovéto problémové ‚řidiče‘ máme například v Bystřici nad Pernštejnem a ve Žďáře nad Sázavou,“ sdělil. Přitom za řízení bez patřičného řidičského oprávnění hrozí vysoké sankce.

„Takový člověk pak zaplatí dvacet pět až padesát tisíc korun pokuty,“ uvedl Zdeněk Kocián ze žďárského odboru dopravy.

Pokud ale okresní státní zástupce rozhodne, že „šofér“ je pro společnost nebezpečný, posuzuje se případ jako trestný čin. Za ten pak může být viník potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo peněžitým trestem či zákazem činnosti.