„Díky neopatrné jízdě tak obyvatele Novoměstska připravil o jednu ze svých charakteristických dominant,“ uvedla vedoucí odboru školství, kultury a cestovního ruchu vNovém Městě Žofie Řádková.

Pomoci se chystá i kraj Vysočina

Od loňska nově zrestaurovaná památka černého kříže, kterou tam instaloval vroce 1851 duchovní Antonín Werner, nepůjde totiž snejvětší pravděpodobností opravit. „Kříž byl přelámán na několika místech, pochybuji, že půjde dát znovu dohromady,“ nechala se slyšet novoměstská starostka Zdeňka Marková.

Zbytky, které zkřížku po dopravní nehodě zůstaly, nechalo vedení Nového Města na své náklady odvézt na bezpečné místo. „Nechtěli jsme, aby někdo jeho zbytky ukradl a ještě je třeba někde prodal,“ vysvětlila starostka.

O tom, co se vosudnou noc stalo, se už asi nikdo nedozví. „Po pachateli na místě nezůstala žádná stopa, která by nás kněmu mohla dovézt,“ potvrdil dopravní policista ze Žďáru nad Sázavou Zdeněk Kubík.

Na pomoc při obnově památky se chystá i kraj Vysočina. „Už jsme o věci jednali. Kříž má bezesporu velkou kulturní hodnotu a my si jsme toho vědomi. Chtěli bychom proto přispět kjeho obnově. Nejdříve se ale musí vyřešit vlastnická otázka,“ sdělila vedoucí oddělení památkové péče kraje Vysočina Olga Čermáková.