Monika a Vladimír Chovancovi byli zadrženi loni v červnu v Havlíčkově Brodě

V hlavním líčení tak v úterý rozhodl pražský městský soud, který rovněž slovenským manželům uložil vyhoštění na dobu neurčitou. Proti rozsudku se oba odsouzení na místě odvolali.

Vinu popírají

Manželé, kteří jsou v rozvodovém řízení, vinu na zištně motivované vraždě popírají. Žena však tvrdí, že se jí manžel k vraždě Natoliho přiznal. Prý po ní také chtěl, aby prodala cennosti, které oběti ukradl. Chovanec ale zase u soudu svaloval vinu na manželku.

„Já jsem toho člověka nezabil. Kvůli prostitutce bych nezabíjel. A že bych zabíjel kvůli telefonu a penězům? Já nejsem žebrák,“ uvedl u soudu Chovanec. Na své předchozí výpovědi trvala i jeho žena. „Vraždy jsem se nikdy nedopustila,“ řekla Chovancová.

Soud dal ale za pravdu obžalobě. Přestože prý v líčení nebyly předloženy žádné přímé důkazy, všechny ostatní podle předsedkyně senátu Dany Pacholíkové stačily k tomu, aby soud rozhodl. „Především pachové stopy jednoznačně dokládají, že oba přišli do styku s (vražednými) noži,“ vysvětlila Pacholíková.

Pachové stopy sice samy o sobě podle judikatury jako usvědčující důkaz nestačí, podle Pacholíkové je ale dostatečně doplnily výpovědi svědků. Především pak výslech bezdomovce, kterého prý obžalovaní požádali, aby vnikl do domu, kde Natoli bydlel, a na požádání manželům otevřel dveře. To podle Pacholíkové dokázalo, že šlo o plánované přepadení a nikoli o jednání v afektu.

Vraždu prý manželé spáchali brutálním způsobem, což soud podle Pacholíkové zohlednil trestem na horní hranici trestní sazby. Způsob provedení vraždy ale zároveň neposoudil jako zvlášť surový nebo trýznivý. V takovém případě by jim hrozil až trest výjimečný.

Státní zástupkyně Iva Bicanová byla s verdiktem spokojená. „Rozsudek byl vynesen v souladu s mým návrhem. Trest považuji za dostatečný,“ okomentovala rozhodnutí.

13 bodných ran

Zločin se odehrál koncem loňského ledna v bytě Natoliho v Praze. Chovancovi tam podle obžaloby na muže zaútočili dřevěnou tyčí a pěti kuchyňskými noži - zasadili mu prý 13 bodných ran. Z bytu si pak údajně odnesli mimo jiné zlaté šperky a dvacet tisíc korun.

Natoli žil v Česku sedm let, rád navazoval kontakty se ženami středního věku, jimž kupoval drobné dárky. Chovancové prý slíbil, že jí pomůže najít práci na italském velvyslanectví. Obžalovaná vztah s Natolim popisovala jako přátelský, několikrát u něj přespala a vždy od něj za společnost dostala dva tisíce. Pohlavní styk s ním prý neměla. V minulosti ale za peníze sex poskytovala.

Po vraždě Natoliho manželský pár z Prahy zmizel, pracoval například u cirkusu. Po televizním pořadu o podezřelých se policii přihlásilo několik svědků. Koncem loňského června pak policie manžele dopadla v Havlíčkově Brodě. Zadržela je běžná policejní hlídka.