Poslední údaj do statistiky přibyl v neděli. Ke střetu auta s vlakem došlo v obci Salavice na Jihlavsku. Na vině byl řidič automobilu. „Řidič se dostatečně nevěnoval řízení a vjel na přejezd ve chvíli, kdy místem projížděl vlak,“ popsala policejní mluvčí Jaroslava Slavíková. „Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Škoda přesáhla dvacet tisíc korun,“ dodala.

Podle zástupců drážní inspekce patří mezi nejčastější příčiny střetů na přejezdech právě nepozornost a hazard. „Řidiči nedbají výstražných signálů a přejíždějí přejezd na poslední chvíli,“ popsal mluvčí drážní inspekce Zdeněk Neusar. „Při střetu s vlakem je při tom jen mizivá šance na přežití,“ varoval.

Proti zbytečným úmrtím bojují České dráhy i drážní inspektorát, jak mohou. „Drážní inspekce usiluje o to, aby bylo více přejezdů doplněno závorami. Místa, kde závory jsou, se totiž dlouhodobě jeví jako nejbezpečnější,“ uvedl Zdeněk Neusar.

„České dráhy zase přišly s preventivní kampaní Bezpečné přejezdy, která má upozornit řidiče na rizikové chování a na jeho následky,“ dodal.