Všech devět služeben městských policií v rámci kraje Vysočina, stejně jako další po celé republice, dostaly totiž od telefonní společnosti fakturu, podle které musí zpětně zaplatit desítky tisíc za období od července 2006 do prosince 2007. Například krajské město Jihlava obdrželo fakturu zhruba na 20 tisíc korun.

Právníci ale tvrdí, že na to telefonní společnost nemá nárok, a požaduje tak neoprávněnou platbu. Faktury odmítají města i obce zpětně zaplatit.

„Je to úplný nesmyl. Pošleme jim fakturu zpátky. Všechny městské policie v republice se shodli, že žádné platby zpětně platit nebudou, protože v té době nebyla vyhláška o poplatcích v platnosti,“ řekla Deníku vedoucí právního oddělení při Městském úřadu v Havlíčkově Brodě Hana Andělová.

„Telefonica O2 si účtuje paušální platby za vstup do databáze registru volání, nikoli za samotné volání na linku 156,“ řekl Deníku mluvčí telefonní společnosti Martin Žabka. Podle něj za vyúčtování zpětných plateb za rok a půl může Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který přišel pozdě s ceníkem za tyto platby. Podle vyjádření ČTÚ je ale vše v pořádku a Telefonica O2 žádá proplacení faktur oprávněně.

Jenže ředitelům městských policií se nelíbí ani to, že vůbec musí za vstup do databáze platit. „Dáváme peníze za něco, co vůbec nepoužíváme. Nikdy jsme jejich databázi zatím nevyužili. V takovém případě by bylo lepší linku úplně zrušit, protože zákon nám nedává povinnost tuto linku provozovat,“ řekl vedoucí brodské městské policie Jan Pavlík. Havlíčkův Brod by měl zpětně zaplatit devět tisíc korun.

„Nejde o peníze, ale o princip. Jde o službu lidem, na kterou by obce neměly doplácet,“ myslí si ředitel Městské policie v Jihlavě Jan Frenc. Pokud se ukáže, že Telefonica O2 účtovala neoprávněnou platbu, budou ji města požadovat zpět.