Obrátit každou bankovku v ruce a důkladně prohlédnout by měli v současnosti lidé na Třebíčsku. Padělatelé totiž nespí. Ba právě naopak.
„Od počátku roku 2008 šetříme už sedm případů padělání bankovek různé nominální hodnoty, přičemž za celý loňský rok se vyskytly tři,“ potvrdil vedoucí oddělení hospodářské kriminality v Třebíči Antonín Vlček.

Třebíčskými případy se zabývá též Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Podle kriminalistů vše nasvědčuje tomu, že padělky nejsou z jedné dílny.

„Mají různou kvalitu, při důkladnějším zkoumání jsou ale rozpoznatelné,“ informoval kriminalista Ivo Mareček. Například v půli března zplakali nad výdělkem na benzince v Pražské ulici v Moravských Budějovicích. Tam někdo využil nastalého zmatku a fronty u pokladny, na pult položil pětistovku a odešel. Pokladní ji nezkoumala, chvatně obsloužila zbylé zákazníky. Až pak zjistila, že přijala naprosto amatérský padělek. Bankovka měla potisk pouze z jedné strany.

V nočním klubu Roxy se barmani s falešnými penězi setkali hned dvakrát. A mladík, který je v této souvislosti již vyšetřován, to lehké mít nebude. Za útok na měnu jsou vysoké nepodmíněné tresty. V extrémním případě může soudce nadělit i patnáct let v chládku.

Pokladní v supermarketech mají k dispozici čtečky, které bankovku prosvítí a případný padělek dokážou odhalit. Vyšetřovatelé mají většinu zadržených padělků z bank, kam převážně doputují s tržbami.

„V poslední době jsme se v pobočce v Třebíči setkali se dvěma případy podezření na padělané bankovky. Zaslali jsme je do České národní banky, která nyní posuzuje jejich pravost. Jednu bankovku nám přinesla přímo klientka, které se zdála být podezřelá, druhá bankovka byla součástí tržby,“ sdělila pracovnice tiskového oddělení České spořitelny Pavla Plachá.

Pokud někdo zjistí, že se mu na jeho bankovce něco nezdá, měly by co nejrychleji navštívit policejní stanici nebo banku. Každý bankovní dům též zákazníkům nabízí letáčky s informacemi o tom, které ochranné prvky mají peníze mít.