Zadržen byl jednačtyřicetiletý muž ze Žďárska a šestadvacetiletý mladík ze Slovenska.

Muž odcizil foťáky České televizi

Starší z pachatelů má podle strážců zákona na svědomí osm krádeží, kterých se měl dopustit od počátku letošního roku do 3. září. Na přelomu roku se vloupal například do chaty v místní části Česká Cikánka ve Svratce. „Tu má ve vlastnictví Česká televize Brno. Z domku odcizil tři fotoaparáty včetně příslušenství. Způsobená škoda se vyšplhala na téměř sedmdesát pět tisíc korun,“ informoval tehdy mluvčí žďárské policie Václav Kučera.

Během roku nepohrdl zloděj ani věcmi ze stanů či aut v regionu. „Mimo Svratku kradl také v Milovech, Sněžném či ve Třech Studních. Celkem způsobil škodu za více než sto tisíc korun,“ sdělil zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality Pavel Kubiš.

Šestadvacetiletý Slovák, který pobýval v azylovém domě ve Žďáře nad Sázavou, se podle vyšetřovatelů dopustil jednadvaceti krádeží, a to nejen ve žďárském okrese. „Kradl také na Jihlavsku a Havlíčkobrodsku,“ dodal kriminalista Kubiš.

Hrozí jim tři roky za mřížemi

Slovákova drzost neznala mezí. „V noci se vkrádal do rodinných domů a bytů, jejichž majitelé v nich spali. Na svědomí má například vykradené domy v ulici Na Prutech či v ulici Úvozy ve Žďáře nad Sázavou či dům v ulici Nad Svatým Josefem ve Velkém Meziříčí,“ sdělil Pavel Kubiš.

Cizí mu nebyly ani chatky či zahradní domky. „Bral peníze, šperky i jídlo,“ doplnil policista. Jednačtyřicetiletý muž je vyšetřován na svobodě.

Šestadvacetiletý lapka pobývá stále v policejní cele. „Nejpozději do dnešního dne se rozhodne o tom, zda bude podán návrh na vzetí do vazby,“ informoval Pavel Kubiš. Oběma mužům hrozí za krádeže až tři roky odnětí svobody.