„Je to vandalismus,“ řekl Vladimír Fňukal, obyvatel Pavlova. „Je to neúcta k mrtvým, vůbec se mi to nelíbí, pachatelé by zasloužili přísné potrestání,“ dodala další z obyvatelek Pavlova Marie Krejčí.

Cena plastiky byla odhadnuta na pětadvacet tisíc korun, dalších pět tisíc škody způsobili pachatelé na hrobě.

“Žulová deska byla rozlomena od toho, jak pachatel nebo pachatelé plastiku páčili ven,“ upřesnil poškození tiskový mluvčí Policie ČR ve Žďáře nad Sázavou, Václav Kučera.

Majitelé hrobu se domnívají, že plastika neskončila ve sběrných surovinách, ale v antikvariátu nebo soukromé sbírce. „Mědi je na hřbitově víc a ztratila se pouze naše plastika, pravděpodobně to někdo chce prodat nebo vystavit. Dneska není nikomu nic svaté, dřív by nepřipadalo do úvahy, aby se na hřbitovech nebo v kostele kradlo,“ řekl majitel hrobu Zdeněk Novotný.

S jeho slovy souhlasí i farář ze sousedního Radostína nad Oslavou, pod jehož farnost Pavlov spadá. „Dnes si lidé dovolí všechno, vlezou i do kostela, kradou se velké sochy. Nic to pro ně neznamená. Bohužel se tomu nedá zabránit,“ posteskl si farář Bohuslav Brabec.

Pavlovský hřbitov leží u hlavní cesty, necelý kilometr před obcí. Je tedy pravděpodobné, že krádež se stala v noci, kdy je kolem hřbitova minimální provoz. „Letos je to od začátku roku první takovýto případ, ale v minulosti už jsme vandalismus na hřbitovech na Žďársku řešili,“ dodal Václav Kučera.