Při slaňování z vrcholu Pasecké skály u obce Kadov na Novoměstsku uklouzl a asi v desetimetrové výšce se přetočil na laně. Při tom si poranil hlavu o skálu.

Mladík byl dobře vybaven

Na místě zasahovala profesionální požární jednotka ze Žďáru nad Sázavou a dobrovolní hasiči z Nového Města na Moravě. Muž lezl na skálu spolu s kamarády. Byl dobře vybaven, včetně helmy. „Mladík byl ošetřen na vrcholu skály lékařem novoměstské záchranné služby. Poté byl zraněný uložen na speciální nosítka a lezecká skupina z řad zasahujících hasičů provedla slanění,“ uvedl velitel zásahu Jan Pelikán.

Mladík podle mluvčí Fakultní nemocnice v Brně Anny Nesvadbové utrpěl závažná poranění. „Jeho stav je v současné době vážný, ale je stabilizován,“ informovala. Podle policie jde letos o první případ tohoto druhu na Žďársku. „Zatím jsme žádné neštěstí na skalách v tomto roce řešit nemuseli,“ potvrdil mluvčí žďárské policie Václav Kučera.

Záchrana brněnského horolezce.

Ani tímto případem se však strážci zákona zabývat nebudou. „Nic totiž nenasvědčuje tomu, že by pád mladíka zavinil někdo další,“ vysvětlil. Pasecká skála je rozdělena na dva hlavní bloky, z nichž jeden je turisticky přístupnou vyhlídkou, opatřenou zábradlím. Je z něj krásný pohled na severní hřeben žďárských vrchů. Ten druhý je vyhlídkou jen pro lezce.