Přivolaný pyrotechnik zjistil, že jde o funkční munici ze druhé světové války, řekl policejní mluvčí Václav Kučera.
"S nalezenou municí není radno manipulovat," upozornil. Může být i po mnoha letech účinná. Hlavní zásadou je nález označit a policii přivolat na místo. Většinou jde o vystřelenou munici, která selhala, nebo o munici již poškozenou výbuchem.
I 62 let po skončení druhé světové války jsou nálezy munice na Vysočině poměrně běžné. Nejvíce jich lidé nalézají právě na Žďársku. Letos už v 16 případech, což je zhruba stejně jako za celý loňský rok.
Na dosud největší nález munice upozornil předloni houbař ze Žďáru nad Sázavou, jenž našel v lese u obce Hamry v místech zvaných U Křiváku ruční útočný granát. Pyrotechnik potom objevil dalších 47. Letos našli lidé 16 dělostřeleckých granátů u Světnova.
Kučera pamatuje případ, kdy jeden starší muž přinesl nevybuchlý granát v síťové tašce na policejní stanici, další ho autem převezl z Jihlavska, kde ho našel, na Žďársko. Riskoval i traktorista, který munici z pole dovezl do areálu zemědělského družstva.
Munici lidé většinou nalézají při odbahňování rybníků či při polních a stavebních pracích, ale také při hledání hub. Zbraně našli při rekonstrukci sklepů i půd. Jen v jednom případě byla munice z první světové války.