„Vůbec jsme nečekali, že by se mohl objevit v létě a při tak vysokých teplotách,“ kroutila hlavou malochovatelka drůbeže z Bohdalova Iveta Prombergrová.

Omezení i pro 40 slepic a 80 kuřat

Na celém území České republiky, tedy včetně žďárského regionu, začala platit mimořádná ochranná opatření týkající se komerčních chovů. „Musíme udělat to samé, co v minulém roce. Výběh zastřešený už máme, zbývá nám dodělat boční zábrana, která znemožní, aby se k drůbeži dostali volně žijící ptáci,“ uvedla bohdalovská malochovatelka, která se stará o čtyřicet slepci a osmdesát kuřat.

Od 2. července vejde v platnost také zákaz pořádání trhů s drůbeží a ostatními ptáky, stejně tak výstav, přehlídek či chovatelských soutěží. „Po tomto datu bude nutná výjimka ze strany veterinářů. Jejich souhlas budou chovatelé potřebovat i pro výjezd na podobné akce do zahraničí,“ informoval ústřední ředitel Státní veterinární správy Milan Malena.

Co doporučuje veterinární správa domácím chovatelům drůbeže? To samé, co nařizuje komerčním chovatelům. Tedy zamezit styku domácích zvířat s volně žijícími.

Riziko? Kačeny a husy

Na Žďársku je podle ředitele Krajské veterinární správy pro kraj Vysočina Jiřího Šulce hojně zastoupen chov kachen a hus. „A právě tyto zvířata jsou rizikovou skupinou, která se může ptačí chřipkou nakazit. Denně jsou totiž v bezprostředním styku s volně žijícími ptáky,“ vysvětlil Jiří Šulc.

Kvůli strachu z ptačí chřipky malochovatelka Iveta Prombergrová z Bohdalova zatím o zrušení chovu neuvažuje. „Možná, kdyby se virus objevil někde poblíž, nebudu se bránit a dám drůbež pryč. Může přece jen jít i o lidské životy,“ nechala se slyšet Prombergová.

Opatření kraje Vysočina proti ptačí chřipce. Čtěte zde