Při úterní bouřce jim do střechy hospodářského stavení uhodil blesk. „Byl jsem zrovna nedaleko. Najednou jsem uviděl blesk a uslyšel hroznou ránu. Říkal jsem si, že to muselo někde blízko uhodit. Pak jsem zahlédl, jak jde od domu kouř. Křikl jsem na manželku, ať volá hasiče a běžel jsem na dvorek,“ popsal událost svědek Jiří Pytlík, který s Dohnalovými sousedí.

Sedmdesátiletý Stanislav Dohnal byl v okamžiku úderu ve své dílně. Vyběhl jsem ven a šel jsem na půdu. Všude byl kouř a nic jsem neviděl. Raději jsem tam odsud odešel,“ zavzpomínal na krušné chvíle důchodce. Sousedi a známí, kteří přiběhli rodině na pomoc, se snažili alespoň něco zachránit. „Měl jsem v průchodu auto na špalkách, to chlapi přemístili ven. S druhým vozem, který patří synovi, jsem vyjel,“ uvedl.

„Na půdě kromě sena shořely například tři motocykly nebo gumy od džípu,“ doplnil. Před příjezdem hasičů se snažili lidé oheň uhasit. „Natáhli jsme hadice s vodou, ale bylo to marné. Oheň se rychle šířil,“ řekl Jiří Pytlík.

Plameny zasáhly dvě kůlny a dílnu. „Pracoval jsem v ní teprve pět let. Pořád jsem doufal, že se nad ní oheň nerozšíří, ale nedalo se tomu zabránit,“ řekl smutně Stanislav Dohnal. „Přitom to byla tak 'bezvýznamná' bouřka. Bylo to jediné pořádné zahřmění. Pak už byl zase klid,“ kroutil hlavou.

Čtyři hasičské sbory, profesionálové i dobrovolníci, likvidovaly oheň tři hodiny. „Předběžná škoda je vyčíslena na sedm set tisíc korun,“ informoval operační důstojník hasičů kraje Vysočina Jan Zeman.

 

O ničivé bouři jsme poprvé informovali zde.