Obžalovaný Petr V. však vypověděl, že o nepravosti bankovky nevěděl. „Půjčil jsem si peníze od kamaráda v hospodě. Doma jsem si je schoval. Neměl jsem ponětí, že jsou falešné,“ přečetla jeho výpověď soudkyně Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou Ilona Moučková.

Svědek odmítl vypovídat

O tom, že padělek byl pro laika dobře rozeznatelný, svědčí to, že když s penězi chtěl obžalovaný platit v trafice za cigarety, prodavač falešnou bankovku odhalil.

Mladík, který peníze Petru V. půjčil, u soudu odmítl mluvit. „Bojím se, že bych si mohl výpovědí uškodit,“ nechal se slyšet Martin K. z Nového Města na Moravě.

Za trestný čin padělání a pozměňování peněz hrozí několikaleté vězení. „Kdo sobě nebo jinému opatří, padělá či pozmění peníze, nebo je přechovává, může být potrestán dvěma až osmi lety odnětí svobody. Kdo padělá nebo pozmění peníze v úmyslu udat je jako pravé nebo jako peníze vyšší hodnoty může být odsouzen na pět až deset let za mřížemi,“ sdělil žďárský soudce Jiří Večeřa.

Dva roky za mřížemi

Známé jsou však podle něho také situace, kdy člověk dostane peníze, u kterých nepozná, že jsou falešné. „Zjistí to až po nějaké době a snaží se je udat jako pravé, aby mu nevznikla majetková škoda,“ uvedl. Za tento trestný čin hrozí hříšníkovi dva roky vězení nebo peněžitý trest.

Stíhán člověk nemůže být pouze tehdy, pokud je padělek natolik zdařilý, že ho laik od pravé bankovky nepozná.

 

Glosu "Když se peníze roztočí" čtěte zde