K události došlo v noci z 23. na 24. listopadu. „Vše začalo urážkami jednoho z hostů baru, který je černé pleti. Nadávali mu a starší z mužů mu vyhrožoval smrtí. Když se ho jeden z přítomných zastal, dostal ránu,“ sdělil žďárský kriminalita Pavel Kubiš.

Poté začali muži v baru hajlovat a vykřikovat nacistický pozdrav. „K hajlování nutili i napadeného hosta,“ doplnil policista.

 

Nechtěli hosty pouštět na záchod

Provokatéři se poté přesunuli na nedalekou diskotéku Sedmička, kde se k jejich provokacím přidal ještě čtyřiatřicetiletý muž. „V klubu začali otravovat hosty. Nechtěli chlapy vůbec pouštět na záchod, prý, že tam můžou jenom holky,“ vzpomínal před časem na událost očitý svědek, který si kvůli strachu o svoji bezpečnost nepřál zveřejnit jméno.

Obsluha proto zavolala policii. „Když se to ti výtržníci dozvěděli, snažili se utéct. Ale do té doby terorizovaní hosté jim v tom zabránili. Vyběhli za nimi ven, a tam začala pořádná mela,“ popisoval dále incident svědek.

Do bitky se pustilo více než dvacet lidí. Když na místo dorazila dvoučlenná hlídka, dostal ránu i jeden policista. Vrhl se na něj jednadvacetiletý rváč. U něho se nyní rozhoduje o zahájení trestního řízení. Stíhán by měl být za napadení veřejného činitele. Ve vězení může strávit až tři roky.

„Tři hlavní aktéři konfliktu byli po rvačce zadrženi a odvezeni na záchytnou stanici do Jihlavy k vystřízlivění,“ informoval policista ze Žďáru nad Sázavou. Všichni měli v krvi více než jeden a půl promile alkoholu.

 

Za výtržnictví na dva roky za mříže

Čtyřiatřicetiletý muž je obviněn z výtržnictví, za což mu hrozí až dva roky odnětí svobody. Tři roky za mřížemi by mohli strávit devětadvacetiletý a čtyřicetiletý muž, již se dopustili rasově motivovaných trestných činů.