Vystrčil věří ve vznik krajské policejní správy na Vysočině a více policistů

„Z jednání vyšla některá konkrétní opatření a návrhy, které budeme realizovat ve velmi krátké době,“ řekl hejtman Deníku po jednání s policejní prezidentem. Okamžité změny se budou týkat hlavně dálnice D1. Například proměnných informačních tabulí, které na dálnici již fungují, nejsou vícejazyčné. A to by se mělo změnit.

Informační tabule budou chytřejší

„Jde o to, že Vysočinu protíná nevětší část dálnice a také nejnebezpečnější. Shodli jsme se na tom, že je potřeba na dálnici více policistů, lépe využívat informační tabule, které nejsou schopny informovat v cizím jazyce. Tabule by měly nově zvládat i piktogramy dopravního značení,“ upozornil hejtman Vystrčil.

Druhým opatřením je, že se policejní oddělení ve Velkém Beranově opticky propojí se správou a údržbou silnic, která má sídlo hned vedle.

„Silničáři mají dvě obrazovky, které monitorují část dálnice, ale policisté na ně přitom nevidí,“ podotkl hejtman.

Policisté mohou přijít z pohraničí

Podle něj se musí sjednotit i počítačové technologie, které používá Integrovaný záchranný systém (IZS) v kraji. Policie, hasiči i záchranná služba totiž používají jiný software a dochází k různým prodlevám v komunikaci.

Problémy jsou pak především s posíláním datových zpráv. K sjednocení systému by měly být využity evropské peníze.

Hejtman se také Deníku svěřil, že ze včerejšího jednání odjíždí s pocitem, že by se Vysočina mohla dočkat krajské policejní správy. Martinů řekl, že je na stole několik variant. Jak reforma policie dopadne, bude prý známo v září. „Věřím, že bude mít kraj Vysočina jednu hlavu, která bude řídit všechny místní složky policie,“ řekl hejtman.

Podle něj je reálné, že by se v průběhu příštího roku mohlo v ulicích objevit více policistů. Prezidium počítá s tím, že po vstupu Česka do Schengenského prostoru 1. ledna 2008 by se postupně policisté z pohraničí přesunuli do vnitrozemí.