Předtím, než začnete vybírat barvy a chystat jarní malování, měli byste mít především jasno, jak se chcete doma cítit. Tomu pak uzpůsobíte jak uspořádání prostoru, tak kombinaci barev. Některé uklidňují, jiné naopak dodávají energii, další navozují pocit chladu, nebo naopak tepla. Důležité je, abyste se s nimi cítili dobře a uvolněně a aby se vám líbily. Když pak přidáte správně vybraný nábytek a doplňky, budete mít pocit, že přibylo metrů, světla i vzduchu.

Optické triky vám pomohou také v případě úzké a dlouhé pokojové nudle. Úkolem barev bude rozdělit dlouhou stěnu, odvážné řešení nabízejí třeba svislé vzory na tapetě. Na úzké stěně kromě světlé barvy, která vždycky projasní a zvětší prostor, by mohla být tapeta s horizontálním vzorem, stejně poslouží roleta či žaluzie na okně.

V loftu, který upravovali CMC architects v pražských Holešovicích, nemá betonová podlaha dilatace a je ponechána přirozenému popraskání.
Z továrny do ložnice. Strohý beton patří mezi nejžádanější povrchy

Pokud vás oslní nějaká výrazná sytá barva, použijte ji jen na jednu stěnu nebo její část. Počítejte s tím, že taková plocha na sebe vždy strhne pozornost. Poslouží proto také k optickému rozšíření příliš úzkého prostoru, dodá mu hloubku. Barvy vám zároveň pomohou vymezit zóny ve velké otevřené místnosti a udělají neviditelné třeba radiátory, pokud je natřete stejným odstínem jako stěnu. Podobně lze kouzlit také se stejně natřeným nábytkem, který opět opticky splyne se stěnou.

Kombinace barev a doplňků

Snažte se vždy sladit barvu stěn, podlahy a zařízení. Ideální je podle interiérových designérů kombinovat maximálně dvě až tři barvy včetně odstínů nábytku a doplňků, osvědčeným pomocníkem je elegantní nadčasová barevnost tón v tónu. Jemnější odstíny na stěny, syté a výrazné barvy pro doplňky, jako jsou třeba polštáře, potahy, koberce či závěsy. Ty ostatně můžete obměňovat a přizpůsobovat aktuálním trendům.

Nevlídné vršovické podkroví rekonstrukce proměnila v příjemný prostor plný světla.
Unikátní proměna. Místo klasického stropu v podkroví zvolili síť

Při zařizování malého prostoru sáhněte po nábytku odlehčené konstrukce, který působí vzdušně. Dobrou volbu budou jemné struktury světlého dřeva, osvědčí se také zařizovací předměty z průsvitných materiálů, jako je především plast. Uzavřené komody nebo skříně nahraďte otevřenými policemi a regály. Malému prostoru bude svědčit nábytek, který kombinuje třeba bílou a dřevo, protože také působí vzdušněji než jednolitý solitér. Nebojte se materiálů s vysokým leskem, také vyvolávají dojem, že váš pokoj vyrostl.