VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LENKA MAŠOVÁ

Lenka Mašová / Žďárský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zesnula Jaroslava Doležalová, která za války zachránila malou holčičku

Žďár nad Sázavou – V „zámecké“ bazilice se v pátek ve 14 hodin uskuteční poslední rozloučení s Jaroslavou Doležalovou, která před měsícem převzala čestné občanství Žďáru. Třiadevadesátiletá dáma, která za války ukrývala pětiletou židovskou holčičku Jarmilku Wilhelmovou, aby ji uchránila před transportem do koncentračního tábora, tak již nestihne zavítat do Izraele, kam se v březnu chystala.

Z jedné strany vítá lidi Království české, z druhé Markrabství moravské

Sirákov – Závora u silnice, cedule s nápisy Vítá vás Království české a Vítá vás Markrabství moravské, celní budka s figurínou strážce, dobová mapa trasy někdejší zemské hranice, turistické posezení s návštěvní knihou ve schránce, ale i současná státní vlajka na stožáru. To vše poutá už od poloviny roku 2013 pozornost lidí na silnici mezi českým Sirákovem a moravským Újezdem na Žďársku. 

Řídil, i když to měl zakázáno

Velké Meziříčí – Osobní automobil Renault Megane zastavili v pondělí kolem půl osmé ráno policisté v meziříčské ulici Vrchovecká.

Žďár zaplatí i přesun hrobu svého bývalého starosty Binka

Žďár nad Sázavou – Také přesun hrobového místa, v němž spočívá někdejší významný žďárský starosta z přelomu 19. a 20. století František Binko, z areálu poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře na nový hřbitov proběhne na náklady žďárské radnice. Schválili to radní.

Z hořících přístřešků hasiči vyváděli telata

Ždánice – K požáru přístavku u bývalého kravína a pěti přístřešků pro telata do Žďánic na Bystřicku vyjížděli v úterý před jednou hodinou v noci bystřičtí profesionální hasiči společně s dobrovolnými hasiči z Bystřice a Dalečína.

Další část obchvatu Žďáru je stále v „papírové“ fázi

Žďár nad Sázavou – Ještě letos dojde k zadání dokumentace pro územní řízení na pokračování „malého“ obchvatu Žďáru, respektive na napojení stávající státní silnice z Brněnské ulice dále na Jihlavskou ulici.

Jak jsme žili v Československu. V pátek představíme masopust v Rozsochách

Žďársko - V pátek 16. února pokračuje v tištěném Žďárském deníku nový seriál Jak jsme žili v Československu.

Radnice loni ušetřila 23 milionů na výběrových řízeních

Žďár nad Sázavou – Třiadvacet milionů korun se loni podařilo uspořit žďárské radnici při výběrových řízeních. Uskutečnilo se na osm desítek veřejných zakázek, rozpočtovaná cena všech činila 122 milionů.

Osud zastávky v průmyslové zóně je i po patnácti letech nejistý

Žďár nad Sázavou – Zda přibude v průmyslové zóně železniční zastávka, stále ještě neví žďárská radnice. Tato problematika se ve městě řeší již dlouhou řadu let, nyní navíc do již zaplněné průmyslové zóny dojíždějí za prací stovky lidí. K vybudování železniční zastávky je také třeba mimoúrovňový přechod silnice, aby se lidé dostali ze zastávky bezpečně na opačnou stranu kolejí.

Za volant muž usedl pod vlivem alkoholu

Velké Meziříčí – Osobní automobil značky Škoda Felicia kontrolovali v ulici Bezděkov ve Velkém Meziříčí tamní policisté. Řidičem vozidla byl devětatřicetiletý muž ze Žďárska.

OBRAZEM: Na ledopádu u Sázavy se podepsala obleva, potřebuje silné mrazy

Hamry nad Sázavou – Na silnější mrazy musejí počkat lidé, kteří si chtějí prohlédnout ledopád na skále nad řekou Sázavou u Hamrů nad Sázavou. Podle aktuální předpovědi meteorologů ale není jasné, zda to bude ještě v letošní zimě. Ledopád se nachází po proudu nad pravým říčním břehem nedaleko Brdíčkova mlýna (Šlakhamru).

Konec světa mají v Hamrech – na hranici Čech a Moravy

Hamry nad Sázavou – Místo zvané Na konci světa se strážní budkou a figurínou celníka se léta nachází na západním okraji osady Šlakhamry. Loni na podzim k němu přibyla také oficiální značka s nápisem Historická hranice Moravy. Důvodem bylo nejen navrácení povědomí o historické moravsko–české zemské hranici, která kdysi oddělovala markrabství moravské a království české a byla zrušena v roce 1949, ale také propagace Hamrů nad Sázavou.

Zájemce o léčebnu složil jistinu

Daňkovice – Zastupitelé Kraje Vysočina schválili prodej areálu bývalého sanatoria na Buchtově kopci za 18,15 milionu korun.

Žďárský Lidl v sobotu zavře, po přestavbě otevře 26. března

Žďár nad Sázavou – Modernizací projde v následujících týdnech žďárská prodejna Lidl, která bude od soboty 10. února až do neděle 25. března mimo provoz.

Na pozemku po Bílém lvu vyrostou příští rok byty i obchody

Žďár nad Sázavou – Byty a prostory pro podnikání v příštím roce vzniknou v novém objektu, který vyroste na pozemku po kdysi vyhlášeném a později zavřeném a chátrajícím hotelu Bílý lev na žďárském náměstí Republiky.

Na jaře v bystřických Lužánkách přibude nové dětské hřiště

Bystřice nad Pernštejnem – Centrální dětské hřiště za čtyři miliony korun začne na jaře vznikat u zimního stadionu v bystřické lokalitě Lužánky.

Za volant šofér usedl opilý

Žďár nad Sázavou – Policisté z obvodního oddělení odhalili o víkendu řidiče, který za volant svého automobilu usedl v podnapilém stavu. Hlídka zastavila v pátek po desáté hodině večerní padesátiletého řidiče Fordu Mondeo v ulici Jihlavská ve Žďáře nad Sázavou.

Výtržník řádil v Pokojově

Pokojov – Jednapadesátiletého muže z Pokojova zajistila policejní hlídka poté, co tloukl na okna jednoho z domů ve vesnici a slovně nadával lidem, kteří byli uvnitř. Policisté na místo přijeli na základě oznámení podaného na linku tísňového volání v sobotu kolem půl druhé odpoledne.

OBRAZEM: Žďárem projde v sobotu po letech masopustní průvod

Žďár nad Sázavou – Obnovený masopustní průvod se v sobotu 10. února uskuteční ve Žďáře. „Akce navazuje na tradici průvodů v 60. letech 20. století. Tehdy masopust organizovali hasiči, jsou o tom i záznamy v jejich kronice. Masopustní průvody v posledních letech zažívají renesanci, a to nejenom ve vesnicích. Když se tato tradice mohla obnovit třeba i v Jihlavě nebo v Telči, tak jsem si řekla, proč také ne ve Žďáře,“ přiblížila za organizátory Lenka Šimo.

Školáci z Velké Losenice měli tělocvik na ledě

Žďár nad Sázavou - Žáci z druhého stupně Základní školy ve Velké Losenici v úterý trénovali bruslení a hokejové dovednosti na zimním stadionu ve Žďáře nad Sázavou.

V pátek se obyvatelé Žďáru vydají poprvé obhlédnout, co se kde skácí

Žďár nad Sázavou – První ze dvou veřejných komentovaných setkání v terénu v souvislosti s nadcházející obnovou městské zeleně v šesti lokalitách Žďáru se uskuteční v pátek 9. února od 16 hodin.

Řidič havaroval, měl téměř 2,5 promile

Svratka – Bezmála 2,5 promile alkoholu v dechu měl třicetiletý šofér, který v sobotu 3. února havaroval ve Svratce v ulici Pláňava ve směru k obci Křižánky.

Zloděj ukradl ze stavby mobilní záchod

Rokytno – Z polní cesty u silnice mezi místní částí Nového Města na Moravě Maršovice ve směru do osady Rokytno zmizelo mobilní WC.

VIDEO: Polničkou procházel masopustní průvod, před domy voněly koblihy i řízky

Polnička - Koblihy, řízečky, jednohubky, obložené chlebíčky a další laskominy čekaly často už před vstupem do dvora na účastníky masopustního průvodu, který v sobotu od časných ranních hodin obcházel domácnosti v Polničce. A samozřejmě nechybělo ani něco ostřejšího na zahřátí, aby maškary i muzikanti zvládli chodit, tančit a hrát dlouhé hodiny po vsi, nebyla jim zima a netrpěli hladem a žízní.

Sedl na volant s téměř 2,5 promile

Velké Meziříčí – Čtyřiačtyřicetiletého řidiče osobního auta značky Peugeot ze Žďárska zastavili policisté v ulici Oslavická.

OBRAZEM: Bystřice byla dlouhá léta spojená jak s uranem, tak se šitím

Bystřice nad Pernštejnem /SERIÁL JAK JSME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ – Bystřice nad Pernštejnem zažila velký rozvoj v druhé polovině 20. století, což bylo spojeno zejména s rozvojem uranového průmyslu v regionu. V dolech byly v průběhu jejich více než půl století trvající historie zaměstnány tisíce mužů jak z Bystřicka, tak i těch, kteří do malého města přicházeli za hornickou prací ze všech koutů republiky a ve městě pak již zůstali.

V Meziříčí chtějí letos stavět nový most i sportovní tribunu

Velké Meziříčí – Rekonstrukci mostu u Jelínkovy vily v Třebíčské ulici či modernizaci sportoviště za třetí základní školou ve Školní ulici doporučili meziříčským zastupitelům ke schválení tamní radní v rámci rozdělení peněz na investice z přebytku hospodaření města.

V Rozsochách slaví masopust odjakživa tradičně, tedy v úterý

Rozsochy – Jako dnes již netypické je možné nazvat ostatky v Rozsochách na Bystřicku. Rozsošské masopustní veselí se totiž na rozdíl od řady dalších obcí nekoná o víkendu, ale od nepaměti přesně podle tradic až o masopustním úterý. A takových vesnic už moc není.

Hřbitovní brány se automaticky otevírají a zavírají podle provozní doby

Velké Meziříčí – Na bezmála 430 tisíc korun vyšlo pořízení dvou automatických bran na hřbitově v ulici Karlov ve Velkém Meziříčí. Ty v současné době již několik dnů fungují ve zkušebním provozu. Důvodem jejich pořízení bylo zbavení se nutnosti obě brány každé ráno se začátkem provozní doby hřbitova odemykat a večer zase zamykat.

Zloděj ukradl z bagru naftu, přibral i značkovací drát

Stránecká Zhoř – Po dosud neznámém pachateli, který odcizil naftu ze zaparkovaného pracovního stroje, pátrají od minulého týdne velkomeziříčští policisté.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT