VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA NEDĚLKOVÁ

Jana Nedělková / Žďárský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Žďárský projekt školákům nabízí bezplatně technické kroužky

Žďár nad Sázavou – V pondělí 24. září startují technické kroužky určené pro žáky základních škol, které pořádá Vyšší odborná škola a střední průmyslová škola ve Žďáře nad Sázavou ve spolupráci se žďárskou společností Žďas.

Hotel Tálský mlýn v říjnu opět ožije, nabídne českou a horáckou kuchyni

Žďár nad Sázavou – Žďárský Hotel Tálský mlýn, který je v majetku města, by měl konečně ožít. Od 1. října si jej pronajali provozovatelé oblíbené místní kavárny U bílé kočky a černého psa – manželé Truksovi.

Vysočina zažívá babyboom, počet narozených miminek roste

Vysočina – Počet dětí narozených v porodnicích na Vysočině roste. Rekordní čísla evidují například v nemocnici v Novém Městě na Moravě. V období od ledna do konce srpna se tam narodilo o téměř devět desítek miminek víc, než tomu bylo v uplynulém roce. „Zatímco v roce 2017 se v období od začátku roku do konce srpna narodilo 539 dětí, letos je to za stejné období už 627,“ upřesnila mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková.

Ze sklepní kóje zmizel bicykl

Žďár nad Sázavou – Policisté nyní pátrají po zloději, který minulý týden řádil v bytovém domě ve žďárské ulici Brodská.

Srdíčko slaví narozeniny, nabízí bohatý program

Žďár nad Sázavou – Již podesáté se ve žďárském rodinném centru Srdíčko koná tradiční týden otevřených dveří.

VIDEO: Lovečtí psi se předvedli při podzimních zkouškách

Radňoves – Celkem čtyřiadvacet loveckých psů se v sobotu 15. září předvedlo na podzimních zkouškách ohařů a ostatních plemen. V okolí obce Radňoves na Velkomeziříčsku, v honitbě mysliveckého sdružení Borovina-Vidonín, museli čtyřnozí účastníci prokázat, že jsou lovecky upotřebitelní pro práci na poli, tedy hlavně pro lov drobné zvěře.

Faraónský běh měří zdatnost hasičů i veřejnosti

Žďár nad Sázavou – Turisty, kteří v sobotu 15. září navštíví žďárskou památku UNESCO, čeká netradiční podívaná. Pětaosmdesát schodů vedoucích k poutnímu kostelu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře budou totiž odpoledne zdolávat nadšenci všech věkových kategorií.

Muž usedl za volant, ač byl pod vlivem alkoholu

Velké Meziříčí – Neslavně dopadla silniční kontrola pro řidiče mercedesu, kterého policisté zastavili ve čtvrtek kolem deváté hodiny večerní ve velkomeziříčské ulici Bezděkov.

Stačila čtvrthodina, a cyklista přišel o kolo

Křižanov, Žďársko – Škodu za přibližně patnáct tisíc korun má na svědomí prozatím neznámý zloděj. Toho ve středu 12. září kolem desáté hodiny dopolední zaujal bicykl, jenž byl opřený o stěnu prodejny na Benešově náměstí v Křižanově na Velkomeziříčsku.

Na farmářském trhu budou své výpěstky nabízet i děti

Žďár nad Sázavou – Zboží všeho druhu převážně od regionálních dodavatelů nabídne další farmářský trh ve Žďáře nad Sázavou.

Kraví miss si před soutěží užívají zkrášlovací procedury

Radešínská Svratka – Trénink správné chůze, stříhání, mytí… To je jenom část z toho, co musejí absolvovat účastnice volby kraví miss, než předstoupí před rozhodčí. Ti tu opravdu nejkrásnější krávu vybírali ve čtvrtek 13. září na Národní výstavě českého strakatého skotu, kam se sjely „stračeny“ z celé České republiky.

Radešínská Svratka byla opět hlavním městem českého strakatého skotu

Radešínská Svratka – Tisíce lidí proudily ve čtvrtek 13. září do Radešínské Svratky na Novoměstsku. Ta se po dvouleté přestávce stala opět dějištěm Národní výstavy českého strakatého skotu.

OBRAZEM: Unikátní most ve Světnově prochází nutnou opravou

Světnov – Akutní opravou nyní prochází historický kamenný most ve Světnově na Žďársku. Jeden z pilířů byl totiž v havarijním stavu a hrozil zřícením do potoka.

OBRAZEM: Srážky z počátku září nesou plody, houbaři se radují

Žďársko – Srážky, které spadly na Žďársku počátkem září, se již začínají projevovat i v tamních lesích. Milovníci houbaření si z nich v posledních dnech odnášejí nejeden pěkný úlovek.

Bítešské hody zakončí pokácení máje

Velká Bíteš – Tradiční Bítešské hody ve Velké Bíteši vyvrcholí ve středu 12. září pokácením máje. To se odehraje na tamním Masarykově náměstí, a to od sedmnácti hodin. Po skácení májky se mohou návštěvníci pobavit na takzvaných hodových dozvucích, které se konají ve sklípku „na Pětce“. K poslechu i tanci tam přítomným zahraje skupina Sprint.

Řídil, i když měl blokované oprávnění

Žďár nad Sázavou – Až dvouleté odnětí svobody nyní hrozí muži, jeho policisté v neděli kolem šesté hodiny večerní kontrolovali ve žďárské ulici Okružní.

Muž našel nevybuchlý granát, zasahoval pyrotechnik

Divišov – Do lokality zvané Zvolský les u Divišova na Bystřicku musel v neděli odpoledne vyrazit policejní pyrotechnik.

Náměstí v Meziříčí bude patřit zdraví i záchranářům

Velké Meziříčí – Hned dvě významné akce ovládnou v tomto týdnu velkomeziříčské Náměstí.

Z Heřmanova bude vysílána živě předvolební debata

Heřmanov – První předvolební debata České televize bude v úterý 11. září vysílána z Heřmanova na Velkomeziříčsku, který se pyšní titulem Vesnice roku 2017.

Akce Rozhodni se sám přinesla poučení i zábavu

Žďár nad Sázavou - Letní prázdniny ve Žďáře nad Sázavou již tradičně zakončila preventivní akce Rozhodni se sám, která se v pátek odehrála v parku na Farských humnech.

Výtěžek sobotní akce pomůže nemocnici

Moravec – Rozloučení s letními prázdninami chystají na sobotu 1. září v Moravci na Novoměstsku. Výtěžek z akce s názvem Sejdeme se v ZOO navíc půjde na charitu – výtěžek bude věnován dětskému oddělení novoměstské nemocnice a poslouží na nákup nového vybavení.

OBRAZEM: Za novou kaplí stojí tisíce odpracovaných hodin

Sázava – Přes pět tisíc hodin práce, zapojení zhruba pěti desítek nadšených dobrovolníků a finanční pomoc od sponzorů z řad firem i soukromých osob. Díky tomu všemu stojí nyní za obcí Sázava na Žďársku již téměř dokončená katolická kaple Panny Marie Karmelské.

V Bohdalově oslaví dožínky

Bohdalov – Svátek sklizně si o víkendu připomenou v Bohdalově na Žďársku. V neděli 2. září se tam konají dožínky, které budou zahájeny od půl desáté ráno děkovnou mší svatou v tamním kostele svatého Vavřince. Na ní budou mimo jiné požehnány kytice a věnce z klasů místních plodin.

Moštování ovoce je v plném proudu

Žďársko – Moštování ovoce je na Žďársku v plném proudu. Zájemci o zpracování svých výpěstků mohou zamířit například do moštárny Českého zahrádkářského svazu ve Žďáře nad Sázavou. Ta funguje v budově za Penny marketem ve Strojírenské ulici a veřejnosti je k dispozici každé pondělí vždy od čtrnácti do sedmnácti hodin.

V Račíně mají málo vody, hledají náhradní zdroj

Račín – Další obcí na Vysočině, která se během letošního velmi suchého léta potýká s nedostatkem vody, je Račín na Žďársku. Byť vesnice leží v jindy poměrně vlhké oblasti, obklopena lesy s mnoha prameništi, v tomto roce je přítok z pramene do obecní studny minimální.

Ze zemědělských strojů zmizela nafta

Lísek – Volně přístupný areál zemědělské společnosti v Lísku na Bystřicku se stal cílem prozatím neznámého zloděje.

Čapí mládě z hnízda ve Vojnově Městci bylo nalezeno mrtvé

Vojnův Městec – Jeden ze symbolů Vojnova Městce na Žďársku, čapí hnízdo a jeho obyvatele, potkala smutná událost.

OBRAZEM: Nové Město se rozvonělo medem

Nové Město na Moravě – Sladkou tečku za letními prázdninami, které se již pomalu chýlí ke konci, si pro veřejnost nachystali novoměstští včelaři. Zájemci mohli v sobotu na Vratislavově náměstí ochutnat třeba krupičnou kaši s medem, medové pivo či pečivo, bramborové placky s medem, medovinu ale i přímo různé druhy medu.

Po havárii skončilo auto v příkopu

Starý Telečkov – Škoda za přibližně sto tisíc korun vznikla při dopravní nehodě, která se stala na Žďársku v sobotu 25. srpna zhruba hodinu po půlnoci.

OBRAZEM: Milovníci chilli se potili při pojídání papriček i bonbónů

Vír – Skutečně pekelné menu se v sobotu 25. srpna podávalo ve Víru na Bystřicku. Tam se na druhém ročníku akce Vírský Chilli Drak při pojídání pálivých pokrmů a chilli papriček zapotilo celkem deset účastníků, mezi nimiž dokonce nechyběla jedna žena.

Lidé mohou vybírat tu nejhezší z rozkvetlých fototografií

Velké Meziříčí – Lidé už mohou hlasovat v soutěži Rozkvetlé město, do níž bylo možné posílat snímky originální květinové výzdoby do poloviny srpna. Nyní jsou již všechny fotografie, které nakonec na radnici dorazily, zveřejněny na webových stránkách města.

Polnička vyzývá chataře k šetření s vodou

Polnička – Na velmi vážný stav, co se nedostatku pitné vody týče, upozorňují také v Polničce na Žďársku. Obec vyzývá k šetření s touto tekutinou nejenom obyvatele vesnice, ale rovněž chataře. Pod Polničku totiž spadá rozsáhlá rekreační oblast u Velkého Dářka, největšího rybníku na Českomoravské vrchovině.

Rodinné centrum je do konce srpna pro veřejnost uzavřeno

Žďár nad Sázavou – Rodinné centrum Srdíčko, jež funguje ve čtvrtém patře žďárské polikliniky, je od pondělí 20. srpna pro veřejnost přechodně uzavřeno. Jeho prostory budou totiž po celý týden k dispozici účastníkům druhého běhu příměstského tábora. V jeho rámci čekají děti nejen venkovní aktivity, ale i pobyt přímo v centru.

Zaparkované audi poškodil neznámý vandal

Žďársko – Škodu za více než pět tisíc korun má na svědomí doposud neznámý vandal. Ten si vzal na mušku osobní automobil Audi, který byl zaparkován při okraji komunikace v jedné z obcí na Žďársku.

Motorkář nesledoval provoz a havaroval

Bory – V nemocnici skončil v neděli kolem páté hodiny odpolední osmatřicetiletý motocyklista. Ten projížděl po silnici u Borů na Velkomeziříčsku. „Řidič však řádně nesledoval situaci v provozu a přehlédl před sebou zpomalující osobní automobil. Na tuto situaci zareagoval prudkým bržděním, čímž došlo k pádu motocyklu,“ přiblížil Martin Hron z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.

Vulgární opilec nadýchal přes čtyři promile

Nové Město na Moravě – Na záchytce skončil muž, k němuž byla v pondělí před polednem přivolána policejní hlídka. Opilec ležel na chodbě jednoho z domů v novoměstské Masarykově ulici a vulgárně nadával.

Cestovatel Havelka se na zetoru vrátil ze Švédska zpět do Čech

Škrdlovice, Švédsko – Přes tři tisíce kilometrů za zhruba tři týdny urazil Martin Havelka, „zetorový nadšenec“, cestovatel a dobrodruh ze Škrdlovic na Žďársku. Se svým traktorem Zetor 25 bez kabiny vyrazil tentokrát do Švédska, kam se mu povedlo v pořádku dojet. Ve čtvrtek 2. srpna již Martin Havelka na svém stroji překročil české hranice a o víkendu plánuje návrat do Škrdlovic.

O hřišti na Vodojemu se bude hovořit na veřejné schůzce

Žďár nad Sázavou – Osud někdejšího hřiště v ulici Kavánova na sídlišti Vodojem ve Žďáře nad Sázavou se bude projednávat na veřejné schůzce. Tam budou moci obyvatelé Vodojemu i další veřejnost, jíž není osud lokality lhostejný, o problematice diskutovat například s místostarostou města Josefem Klementem a městským architektem Zbyňkem Ryškou. Setkání se uskuteční 20. září v šestnáct hodin přímo na bývalém hřišti v Kavánově ulici.

Radostín Fest 2018 nabídne hudbu i divadlo

Radostín nad Oslavou – Již šestý ročník multižánrového festivalu Radostín Fest startuje v pátek 3. srpna v sedmnáct hodin na louce za Radostínem nad Oslavou. Návštěvníkům tam zahrají například skupiny AMaTer či Hoochachos.

Neplatí na svého nezletilého syna, dluží již dvacet tisíc

Žďársko – Ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy se bude zodpovídat osmatřicetiletý muž z Pardubicka. Ten již od září loňského roku řádně neplní vyživovací povinnost vůči svému nezletilému synovi, který žije v současné době na Žďársku.

Letní kino v Křižánkách má už dlouholetou tradici

Křižánky – Dlouholetou tradici má Křižánecké filmové léto v obci Křižánky na Novoměstsku - letos se totiž jedná již o šestý ročník akce. V jejím rámci se v obci promítá každý prázdninový pátek český film, který si zvolí sami diváci.

Vyběhané peníze pomohou Járovi, aby se mohl vyučit

Bobrová – Úctyhodnou částku se povedlo vybrat pětici mladých žen z FreeRun teamu (FRT), jež pocházejí převážně z Bobrové na Novoměstsku a jsou i držitelkami krajského ocenění Skutek roku. Vyčíslení výtěžku jejich červnového běhu FreeRun18, který se konal právě v okolí Bobrové, ukázalo, že se povedlo získat přes 24 tisíc korun.

Letní kina na Novoměstsku nabídnou české i zahraniční filmy

Nové Město na Moravě – Příznivci sledování českých filmů pod širým nebem mohou ve čtvrtek 2. srpna zavítat například do Nového Města na Moravě. Tam bude putovní Kinematograf Bratří Čadíků promítat oblíbenou českou komedii Anděl Páně 2. Začátek akce je naplánován na devátou hodinu večerní.

Na hrázi Kamenného rybníka hrozí nebezpečí

Žďár nad Sázavou – Vedení města varuje veřejnost, aby minimálně do pátku 3. srpna nevstupovala na cestu vedoucí po hrázi Kamenného rybníka. Ten se nachází u Žďáru nad Sázavou při Jihlavské ulici a vede kolem něj rovněž červená turistická značka.

Rybám v horku chybí kyslík, musí se i předčasně lovit

Vysočina – Dlouhotrvající sucho a horko dělají vrásky rybářům. Většina vodních ploch na Vysočině má totiž kvůli nízkým průtokům nedostatek vody. Stávající extrémní teploty navíc způsobují její rychlé odpařování, takže laicky řečeno mizí voda z nádrží spodem i vrchem. Ryby pak mají nedostatek kyslíku a hynou.

Nehoda u Meziříčí si vyžádala dvě zraněné osoby

Velkomeziříčsko – Dvě zraněné osoby si vyžádala dopravní nehoda, ke které došlo v pondělí dopoledne na Velkomeziříčsku. Pětadvacetiletý šofér osobního automobilu Volkswagen Polo tam jel od Pocoucova směrem na Velké Meziříčí.

Na Žďársku spadlo motorové rogalo, pilot zemřel

Vysoké, Lhotka – Na Žďársku došlo v úterý 31. července po desáté hodině dopolední k pádu motorového rogala. Nešťastná událost se stala mezi Lhotkou a Vysokým. Na místě zasahovali policisté, hasiči i záchranáři.

S úpravami hřiště na Vodojemu se začalo, práce ale nepokračují

Žďár nad Sázavou – Obyvatelům žďárského sídliště Vodojem se nelíbí stávající stav plochy v Kavánově ulici, kde byla v plánu revitalizace někdejšího hřiště. V současné době ale zůstaly podle místních v lokalitě jenom díry pro vybudování základů oplocení a kupky zeminy.

Srdíčko opět nabízí prázdninové aktivity

Žďár nad Sázavou – Po přestávce kvůli konání prvního běhu příměstského tábora se veřejnosti opět otevřelo žďárské Rodinné centrum Srdíčko. V první srpnový den tam mohou rodiče s dětmi zavítat od devíti do jedenácti hodin do herny, kdy lze využít prostory centra, hračky i terasu k volné zábavě dětí bez organizovaného programu. 

Přejela do protisměru, tam se srazila s dalším autem

Písečné, Dalečín – V nemocnici skončila řidička osobního automobilu Seat, která jela v neděli před polednem směrem od Písečného k Dalečínu na Bystřicku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT