VYBRAT REGION
Zavřít mapu

HELENA ZELENÁ KŘÍŽOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Centrum města bude uzavřeno

Nové Město na Moravě – Ode úterý 22. května až do 31. května musí řidiči v centru Nového Města na Moravě počítat s dopravními komplikacemi.

Žáby a čolci se procházejí po nové lávce

Herálec – Požární nádrž v Kocandě, místní částí Herálce, se stala pastí pro obojživelníky. Její hladké kolmé stěny jim nedovolily opustit prostor naplněný vodou a žáby se posléze utopily. „Požární nádrž byla postavena někdy za totality, ale už se začínala bortit. Takže jsme ji vypustili, opravili a vyčistili,“ povyprávěl začátek žabího příběhu starosta Herálce Lubomír Gregor.

Památkáři požadovali repliku mostu. Město chce konstrukci vyhovující předpisům

Velké Meziříčí – Most přes řeku Balinku poblíž Jelínkovy vily je od čtvrtka uzavřen. V plánu je totiž jeho demolice a výstavba přemostění nového. „Postaví se most, který bude vyhovovat všem dopravním předpisům,“ řekl tajemník velkomeziříčského úřadu Marek Švaříček.

Umělecká škola se přestěhuje do nového. Bude mít komorní multifunkční sál

Nové Město na Moravě – Základní umělecká škola Jana Štursy v Novém Městě na Moravě dostane od 1. září od tamní radnice jako dárek do užívání zrekonstruovanou budovu, která je potřebám výuky jednotlivých uměleckých oborů doslova „šitá na míru“. Město totiž již dříve zakoupilo nemovitost původně patřící Všeobecné zdravotní pojišťovně, která v těchto dnech prochází rozsáhlou sérií oprav a úprav.

Světový pohár horských kol je za dveřmi, dopravu zkomplikují uzavírky

Nové Město na Moravě – Světový pohár horských kol v novoměstské Vysočina Areně se kvapem blíží. Závodním týmům i návštěvníkům ale dopravní situaci zkomplikují některé uzavírky.

Vesnické školy mají méně žáků, na vině je postupné vylidnění obcí

Vysočina – Celkem devětatřicet základních škol v Kraji Vysočina mělo letos povolenou výjimku z nejnižšího počtu žáků. Nejvíce jich je na Havlíčkobrodsku, kde lze takovýchto zařízení napočítat celkem dvanáct.

Opilci řádili na Bystřicku i Novoměstsku

Bystřicko, Novoměstsko – Hned dva případy, při nichž měl hlavní slovo alkohol, museli v pátek 11. května řešit policisté z Bystřice nad Pernštejnem a z Nového Města na Moravě.

Jak jsme žili v Československu. Představujeme Jiříkovice

Jiříkovice /SERIÁL JAK JSME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ - Tentokrát zavítáme do Jiříkovic. Sbor dobrovolných hasičů Jiříkovice byl založen 31. prosince 1913 na schůzi občanů v hostinci u Srnských. Činnost hasičů se neomezovala pouze na cvičení, členové sboru také odzkoušeli a odehráli nejedno divadelní představení, v letním období organizovali taneční zábavy pod širým nebem a v zimě zase velmi oblíbené hasičské bály.

Desetiletý školák dojal ředitele hospicu svým finančním darem

Nové Město na Moravě – Devět dní trvalo řediteli Domácího hospicu Vysočina Petru Hladíkovi ujít zhruba dvě stě osmdesát kilometrů ze Studnic u Nového Města na Moravě na horu Říp. Smyslem jeho pouti bylo získat peníze na obměnu vozového parku hospicu. Cesta na bájnou horu je sice u konce, sbírka na nové auto ale stále pokračuje. „Lidé mohou i nadále přispívat prostřednictvím mé výzvy na portálu darujme.cz,“ potvrdil Petr Hladík.

Roste gurmány opěvovaná čirůvka májovka

Nové Město na Moravě – Skalní houbaři mají důvod k radosti. Na okrajích lesů, v parcích a na zahradách se objevila čirůvka májovka.

Město zvažuje prodej domu na náměstí, už ho nepotřebuje

Nové Město na Moravě – O prodeji dalšího z domů na náměstí uvažují novoměstští radní. Ne všem zastupitelům se ale tato myšlenka zamlouvá.

Lidé si stěžovali na přechody

Nové Město na Moravě – Stížnosti chodců na přechody na ulici Soškova zaznamenala v posledních dnech novoměstská radnice.

Motocyklista i spolujezdkyně byli vážně zraněni

Žďársko - Dvě vážná zranění si vyžádala srážka osobního automobilu s motocyklem, která se stala v sobotu 5. května na Ždársku.

Bylo to perfektní, pochválil hasiče starosta novoměstského okrsku

Nové Město na Moravě – Napětí, adrenalin, snaha podat co nejlepší výkon, emoce, radost i zklamání – přesně tak vypadala soutěž dobrovolných hasičů z novoměstského okrsku v požárním útoku, která se v neděli uskutečnila v Maršovicích, okrajové části Nového Města.

Lidé v Křižánkách oslavili „svůj“ den

Křižánky – Križánečtí sobě – to bylo hlavní motto letošního Křižáneckého dne, který se uskutečnil v sobotu.

Novoměstská výstava představila „šlechtu“ mezi králíky

Nové Město na Moravě – Víkendová expozice chovatelů drobného zvířectva v Novém Městě na Moravě zahájila letošní výstavní chovatelskou sezonu na Žďársku. K místním organizátorům se tentokrát přidali i členové Klubu chovatelů moravských modrých králíků, kteří tuto králičí „šlechtu“ představili novoměstskému publiku.

Do Žďáru přijede Jaromír Nohavica s polským akordeonistou.

Žďár nad Sázavou – Ostravský bard Jaromír Nohavica přijede potěšit své fanoušky do Žďáru nad Sázavou. V areálu žďárského zámku vystoupí 23. května. K mání je ještě posledních pár vstupenek.

Novoměstská nemocnice zakoupila dvě nové sanitky

Nové Město na Moravě – K vozovému parku novoměstské nemocnice přibyly dva zbrusu nové sanitní vozy, nemocnici vyšly na více než dva miliony korun.

Měřín chce obnovit promítání

Měřín – Tradici promítání filmů se snaží obnovit členové kulturní komise v Měříně. „Teď je před námi premiéra, první obnovené kino v Měříně se uskuteční v pondělí 7. května v 17 hodin,“ informoval starosta městyse Jiří Servít.

Vandal posprejoval dveře domu

Žďár nad Sázavou – Neznámý vandal na ulici Okružní ve Žďáře nad Sázavou posprejoval vchodové dveře jednoho z tamních bytových domů.

Chovatelé vystaví domácí zvířectvo

Nové Město na Moravě – Chovatelé z celé republiky se o víkendu sjedou do Nového Města na Moravě. Jarní chovatelská výstava se uskuteční v sobotu od 8 do 17 hodin a v neděli od 8 do 15 hodin.

Žďársko pokryla „žlutá deka“. Komplikuje život alergikům

Žďársko – „Žlutou dekou“ nazývají lidé pylový povlak, který v posledních dnech pokrývá na Žďársku téměř vše – od vodních hladin až po čerstvě vyprané prádlo.

Mlejnek z Víru otevřel turistickou sezonu

Nové Město na Moravě - Když kdysi Vincenc Navrátil postavil na Rovečínském potoce ve Víru před svou chalupou vodní kolo, které jeho syn Adolf poté postupně doplnil pohyblivými figurkami, ani jeden z nich netušil, že jejich mlýnek bude rok co rok otevírat turistickou sezonu v Novém Městě na Moravě.

Nemocnice se ve čtvrtek připojí ke dni hygieny

Nové Město na Moravě – Světový den hygieny, který každoročně připadá na 5. května, připomene novoměstská nemocnice už ve čtvrtek 3. května.

Nové Město si našlo partnera na Ukrajině. Los padl na Mižhirju

Nové Město na Moravě, Mižhirja – K meziregionální spolupráci Kraje Vysočina a zakarpatské oblasti Ukrajiny se připojilo také Nové Město na Moravě.

Do Nového Města přijede Lukáš Hejlík. Představí kuchařku

Nové Město na Moravě – Herec a gurmán Lukáš Hejlík míří do Nového Města na Moravě, kde chce společně se svým Gastrokroužkem představit novou kuchařku.

Dobrovolní hasiči zachránili „hořící“ seník

Rokytno – Námětové cvičení tří hasičských sborů, které se v sobotu uskutečnilo v Rokytně, dalo všem účastníkům pořádně zabrat. Pohyb při vysokých teplotách, pracovní uniforma a zásahová obuv byly nakonec příčinou toho, že jeden z dobrovolných hasičů po zásahu kvůli přehřátí zkolaboval.

Jak jsme žili v Československu. Žďárský jezdecký oddíl

Žďár nad Sázavou /SERIÁL JAK JSME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ - Jezdecký oddíl ve Žďáře nad Sázavou vznikl 17. dubna 1957 díky Josefu Sýkorovi. První členská schůze se uskutečnila počátkem května v místnosti propůjčené místním podnikem Žďas. Oddílu, přičleněnému k tělovýchovné jednotě Spartak, bylo při této příležitosti odevzdáno 65 přihlášek.

Dotace na obnovu fasády je podmíněná spolurozhodováním města o její barvě

Nové Město na Moravě – Kromě tradičních půjček finanční hotovosti z fondu rozvoje bydlení nabízí novoměstská radnice majitelům rodinných domů nebo spoluvlastníkům bytových domů i dotace na obnovu fasády. Má to ale háček. Vlastník domu musí barvu fasády přizpůsobit požadavkům města.

Nové Město hospodařilo s přebytkem, postaví halu

Nové Město na Moravě – Díky lepšímu hospodaření může dlouhodobě plánovaná výstavba sportovní haly v Novém Městě na Moravě začít už v letošním roce.

Ze starých knih se staly nové knihomyši

Nové Město na Moravě – Netradiční dekoraci si vyrobily děti v Městské knihovně v Novém Městě na Moravě. Z vyřazených knih, o něž už nikdo nestál, vznikly knihomyši.

Studenti novoměstského gymnázia nevynikají jen ve sportu

Nové Město na Moravě – Neobyčejně úspěšné čtyři měsíce má za sebou Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě. Jeho studenti se velmi dobře umístili v celé řadě soutěží.

V Meziříčí se opět mění vedení

Velké Meziříčí – Změny, které v loňském roce ve vedení velkomeziříčské radnice odstartovalo nerespektování výsledků architektonické soutěže na obnovu Náměstí, ještě stále nejsou u konce.

Hvězdou Dne Země byl velbloud Šajtan

Nové Město na Moravě – Spatřit na náměstí živého velblouda a moci si jej dokonce i pohladit – tento nevšední zážitek se naskytl dětem i dospělým v Novém Městě na Moravě.

Petr Hladík míří na Říp. Chce získat peníze na nové auto pro hospic

Studnice – Pouť dlouhou 279 kilometrů se rozhodl absolvovat nový ředitel Domácího hospice Vysočina Petr Hladík, aby tak dopomohl „svému“ zařízení k dalšímu automobilu.

Neznámý pachatel odcizil přes dvě stě litrů nafty

Rožná – Škodu okolo sedmi tisíc korun způsobil majiteli buldozeru neznámý nenechavec, který z pracovního stroje zaparkovaného v areálu jednoho z podniků v obci Rožná odčerpal pohonné hmoty.

Hasiči pomáhali ochranářům

Najdek – Dobrovolní hasiči z Najdeku pomohli ochranářům s vyčištěním tůně u rybníku Dívka určené pro rozmnožování obojživelníků, mimo jiné i vzácné kuňky ohnivé.

Postaví máj a zapálí hranici

Kadov – Poslední dubnový den bude již tradičně patřit v Kadově na Novoměstsku nejen pálení čarodějnic, ale také stavění májky.

VIDEO: Rybáři se na Sykovci učili královské disciplíně, tedy muškaření

Sykovec – Královskou rybářskou disciplínu – muškaření – si vyzkoušeli příslušníci Petrova cechu na rybníku Sykovci.

Už je známo téma letošního ročníku festivalu filosofie

Velké Meziříčí – Přestože velkomeziříčský Evropský festival filosofie je zatím ještě v nedohlednu, uskuteční se ve dnech 6. až 13. června, členové programového výboru už mají dopodrobna naplánovány všechny body programu.

Hrozny vypěstované v Bohdalci jsou ty nejlepší, shodují se majitelé vinohradu

Bohdalec – O tom, že se vinné révě může dařit i v drsných podmínkách Vysočiny, o níž se tvrdí, že se tam na polích urodí pouze kamení a bodláčí, přesvědčují už několik let všechny „nevěřící Tomáše“ manželé Alena a Miroslav Chalupovi z Bohdalce.

Čtyřikrát ročně bude možné prohlédnout si Žďár z ptačí perspektivy

Žďár nad Sázavou – Také letos budou mít místní i návštěvníci Žďáru nad Sázavou možnost podívat se na město a jeho okolí z ptačí perspektivy. Věž kostela svatého Prokopa bude pro zájemce opět čtyřikrát zpřístupněna. Ovšem tentokrát musí počítat s kratší otevírací dobou.

Děti soutěžily o titul nejlepší žďárský muzikant

Žďár nad Sázavou - Základní umělecká škola Františka Drdly se dnes rozezvučela tisícem tónů. Uskutečnil se tam totiž v pořadí už jednadvacátý ročník soutěže, v níž odborná porota vybírala nejlepší žďárské muzikanty.

I přes zákaz usedl za volant

Velké Meziříčí – Až na dva roky může jít za mříže muž ze Žďárska, kterého policejní hlídka zastavila v pondělí 16. dubna krátce po jedenácté hodině dopolední v Hornoměstské ulici ve Velkém Meziříčí. Muž totiž usedl za volant, přestože mu bylo řízení soudem zakázáno.

Vzácné šafrány se budou stěhovat. Kam? To se zatím neví

Tři Studně – O záchranu botanicky cenných šafránů karpatských se chce pokusit obec Tři Studně ve spolupráci s ochranáři. Tato divoce rostoucí rostlina se nachází v místě, kde má v budoucnu „vyrůst“ novostavba.

Ve Městě začali s úpravou singletracků

Nové Město na Moravě – Sportovní klub Nové Město na Moravě začal připravovat singletracky na nadcházející sezonu.

Lidé mohou posílat návrhy na výsadbu nového stromořadí

Počítky – Až do 27. dubna mohou lidé posílat své návrhy na výsadbu nového stromořadí ve volné krajině na adresu ekologicky laděné organizace Sdružení Krajina, která sídlí v Počítkách.

Knihkupectví vystavuje díla místních umělců

Žďár nad Sázavou – Malý obchůdek v atriu v centru Žďáru nad Sázavou vonící tiskařskou černí láká své návštěvníky nejen pestrým výběrem nových knih. Šanci dává také místním umělcům, kteří chtějí prezentovat své dílo. V Knihkupectví Šemrincová mohou nyní lidé spatřit i výstavu fotografií Pavla Remara.

Ve Žďáře se utkají nejlepší muzikanti

Žďár nad Sázavou – Soutěž o nejlepšího žďárského muzikanta pořádá v úterý 17. dubna Základní umělecká škola Františka Drdly Žďár nad Sázavou.

Jak jsme žili v Československu - novoměstští skauti

Nové Město na Moravě - První písemný doklad o existenci novoměstského skautského oddílu je z počátku roku 1923. V tehdejším tisku Horáckých listech vyšla zpráva o tom, že na lyžařských závodech prováděli skauti kontrolní službu.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT