Minulá generace modelu Kona electric byla obdivována pro svoji nízkou spotřebu zajišťující v porovnání s podobně velkými a drahými konkurenty velmi slušný dojezd. I ta už v posledních třech letech vznikala ve Slezsku - v továrně v Nošovicích. Ze stejného místa vyráží nyní do světa i nová verze tohoto vozu, která je o řadu věcí vylepšená.

Prohlédnout si ji můžete v naší fotogalerii.

Změnil se design, podstatně narostly rozměry a přibyly nové prvky výbavy i funkce. Jednou z těch nejzajímavějších je schopnost nabíjet elektrické spotřebiče umístěné vně vozidla. Třeba poté můžete posekat trávu na pozemku, kde není zavedena elektřina, napájet díky zásobě v autě ledničku a podobně. Stačí do přídě k nabíjecímu konektoru připojit speciální adaptér a do něj už jen zastrčit přívodní šňůru k tomu či onomu přístroji. Takto lze napájet věci v okolí auta až 3,6 kW. Další elektrická zásuvka s napětím 230 Voltů je ještě v prostoru zadních sedaček přímo v autě.

Zatímco dříve mohla Kona plnit roli městského vozu pro dvojčlennou, možná hraničně pro tříčlennou rodinu, nyní už bez problémů do interiéru naložíte čtyři lidi a ještě řadu jejich zavazadel. Kufr má totiž objem 466 litrů, což je nepatrně horší hodnota než u nedávno rovněž v Česku představeného elektrického čínského kombi MG5. Dalších pár desítek litrů je k dispozici ve schránce pod přední kapotou. I když většina lidí tam pravděpodobně bude ukládat dobíjecí kabely, je schránka plná užitečných drobností. Například má dno pokryté protiskluzovou vrstvou, nechybí dokonce ani síťka.

Potěší také místo na předních a zadních sedadlech, což platí jak o prostoru pro kolena, tak i pro ramena.

Při podrobnějším zkoumání je zřejmé, že kvalita plastů například na obložení dveří není na úplně špičkové úrovni. To je ale drobnost, která určitě nebude hrát při rozhodování potenciálních zákazníků tu největší roli. Určitě důležitější je poměr cena/výkon a ten se v porovnání s předchůdcem vylepšil. Například vstupní verze vozu (s menší baterií o kapacitě 48,4 kWh a elektromotorem roztáčejícím výhradně přední kola s výkonem 156 koní) stojí 899 990 Kč. Ve výbavě je přitom například navigace, klimatizace, kola z lehké slitiny, střešní ližiny, volič jízdních režimů, adaptivní tempomat spolupracující s navigací, zadní parkovací kamera a řada dalších věcí.

Dojezd stále velmi dobrý

Před řidičem je jednolitý pás obsahující dva displeje, uprostřed palubní desky a na navazující konzole jsou fyzické ovladače komfortních funkcí a třeba rovněž přepínač jízdních režimů. Pro volbu úrovně rekuperačního brzdění zůstala pádla u volantu, na jeho sloupek se přestěhoval volič převodovky. Díky tomu je centrální konzole dobře využitelná pro uložení nejrůznějších drobností. Držáky pro nápoje se vyklápí z boční stěny boxu, což dále vylepšuje praktičnost.

Změna rozměrů znamenala samozřejmě konstrukční změny na podvozku i v oblasti karosérie. Důsledkem je stabilita vozu i v rychleji projetých zatáčkách. Nedotáčivost je přitom velmi mírná a přicházející postupně s narůstajícím tempem.

Ovšem na rozbitých vozovkách se více než u dřívější menší verze projevuje určitá prkennost. Zejména tehdy, pokud se náhle třeba pravá nebo naopak levá strana ocitne výše než ta druhá. Kontrola jízdní stopy je pak pro řidiče obtížnější. Je to jev, který se bohužel vyskytuje u velké části moderních elektromobilů s většími rozměry a těžší baterií v podlaze.

Jezdili jsme vždy s vozem s větší bateriií (65,4 kWh) a silnějším elektromotorem (217 koňských sil), jehož hmotnost navyšovala ještě prakticky kompletní možná výbava. V té pak je také head-up displej, vyhřívané a ventilované sedačky, tepelné čerpadlo a moho dalšího.

Výkon motoru je pro jízdu v tuzemském provozu více než dostatečný. Spotřeba se pak během testovacích jízd pohybovala podle zvoleného tempa v rozmezí 14-16 kWh. Naprosto reálný je tedy na sinicích prvních až třetích tříd a také ve městě dojezd na jedno nabití přes 400 kilometrů. Na dálnici s limitem 130 kilometrů v hodině se pak přiblížila k hranici 20 kWh.

Rychlost dobíjení jsme tentokrát neověřovali. Ve výbavě je palubní nabíječka, která umožňuje nabíjení střídavým proudem výkonem 10,5 kWh. Při rychlodobíjení lze využít výkon až 102 kW.