Andrej Babiš se chytil do vlastní pasti. Tak dlouho vykřikoval, že do Česka nepustí ani migranta, až to nakonec bude právě jeho vláda, která do Česka zřejmě sama přesídlí stovky muslimských migrantů.

Jde o lidi, kteří v Afghánistánu, z něhož se nyní stahují západní jednotky, pomáhali mnoho let českým vojákům. „Může jít o desítky lidí. S rodinami i o stovky Afghánců, kteří by mohli najít nový domov v Česku a zachránit si život,“ napsal Babišův serveriDNES.cz. „Ministerstvo obrany má připravený speciální ‚záchranný‘ program pro pomoc afghánským spolupracovníkům, kteří pomáhali českých vojákům v zemi a po stažení zahraničních jednotek se obávají pomsty Tálibánu,“ dodává server.

Výfuk automobilu - ilustrační foto
Konec benzinových a naftových motorů? EU chce od roku 2035 auta bez emisí

Dodejme, že ministerstvo obrany vede nominant ANO Lubomír Metnar, který o plánu na přesídlení Afghánců s rodinami do Česka už jednal i s prezidentem Milošem Zemanem. O plánu, který je oficiálně, zřejmě předevšíms ohledem na říjnové české volby, stále ještě „tajný“, bude v pondělí hlasovat Babišova vláda.

Azyl v Česku nebo smrt

Pro premiéra, který se snaží z hesla „Ani migrant do Česka “ udělat hlavní bod kampaně ANO pro říjnové volby, nemá afghánská kauza dobré řešení. V případě, že kabinet bude s přesídlením Afghánců souhlasit, celá Babišova předvolební kampaň padá. A SPD a jiné čistě protiimigrantské strany mají proti ANO slušně nabito. V případě, že by Česko na Babišův příkaz afghánské běžence odmítlo, vystavuje tyto lidi, kteří svojí prací pro naše vojáky zachránili mnoho českých životů, téměř jisté smrti.

Česká republika, která těmto lidem hodně dluží, by se tak ukázala v tom nejhorším světle. A Babiš jako zbabělý populista, který jde za vítězstvím ve volbách doslova přes mrtvoly. Podobně zbabělé a alibistické by bylo, kdyby Česko „přesídlilo“ Afgánce do jiné západní či bezpečné země. Což je přesně to, co Babiš odmítá v případě, že jdeo migranty z Řecka nebo Itálie.

Luboš Palata
Konec aut v Česku

Nejlepší ze špatných řešení by bylo na celou nesmyslnou kampaň proti migrantům zapomenouta snažit se vyhrát volby návrhem řešení skutečných problémů Česka. Plány na pocovidovou obnovu, úspěchem očkování, zvládnutím další vlny koronaviru nebo stabilizací rozvráceného rozpočtu.Příklad záchranné akce Afghánců, kteří pomáhali našim vojákům, ukazuje, jak je heslo ANO „ani migrant“ falešné a prázdné. A proč si ANO nezaslouží, aby tu dál vládlo.