Stavba zaujala i mezinárodní porotu prestižní soutěže Grand Prix architektů – Národní ceny za architekturu 2022. „Našim cílem bylo přinést do vesnice současnou architekturu, která sem zapadne, ale také přinese něco nového a neotřelého,“ uvedla autorská dvojice architektů Janica Šipulová a Martin Sládek z kanceláře CONSEQUENCE FORMA architects.
To vše s tím, že sportovní hala je užívána jako tělocvična místní základní školy, zároveň si ji lze pronajmout. Dominantou haly je vedle hrací plochy špičková horolezecká stěna. Bezrámové zasklení po celé délce stavby odolá nárazu díky třem vrstvám skla. Dalším ochranným prvkem je speciální folie. Vnitřní povrch tvoří pružná podlaha, nechybí ani stahovací basketbalové koše.
Dění v tělocvičně lze sledovat z tribuny, která je přístupná ze spojovacího krčku s přízemím objektu školy.
Architekti připomněli, že projekt má více fází a zahrnuje nejen sportovní halu, ale i proměnu hlavní budovy základní školy, nové vstupy, technické vybavení, nové šatny, zázemí haly a rekonstrukci místní kultovní posilovny v suterénu. V budoucnu se chystá i obnova okolního veřejného prostranství, vnitřního dvora a venkovních hřišť.
Starostka městyse Nový Hrozenkov Stanislava Špruncová při dokončení uvedla, že stavba stála 40 milionů. „Získali jsme dvacetimilionovou dotaci od ministerstva financí, což nám výrazně pomohlo,“ sdělila pro Deník s tím, že příprava projektové dokumentace ke stavbě tělocvičny zabrala tři roky.
Projekt se už dočkal i uznání v rámci soutěže Česká cena za architekturu. Získala totiž cenu předsedy Senátu Parlamentu ČR.
Miloš Vystrčil u ní mimo jiné vyzdvihl, že jde o nadčasovou dřevem obloženou stavbu čisté formy, která vyvolává interakci mezi interiérem haly a přírodními scenériemi prostřednictvím velkoformátové prosklené stěny. Zdůrazňuje tak kvality valašské krajiny.