Obce ležící výše jsou znevýhodněny značnými náklady na zimní údržbu. A ty ukrajují velkou část z už i tak napjatého rozpočtu.

Před časem jste chtěla prosadit, aby bylo obcím s vysokou nadmořskou výškou v tomto ohledu pomoženo. Děje se už něco konkrétního?
Nejdůležitější je vyřešit celý problém přerozdělování daní, protože současný systém je vůči obcím nespravedlivý. Zvýhodňována je v tomto ohledu Praha, ale i ostatní velká města. Obávám se však, že bude velice těžké najít nějaké rozumné řešení, na kterém by se shodli všichni. Averze například vůči střediskovým obcím je u nás pevně zakořeněna.

To znamená, že velká města se budou změně bránit, protože na ně pak logicky zbude méně peněz, že?
To ano. Jenže je nutné si uvědomit, že pro velkoměsta je o něco nižší příděl peněz jen o výši standardu. V malých obcích s několika stovkami obyvatel a nízkým rozpočtem se často jedná o otázku zachování základních služeb.

A jak tedy spravedlivě nastavit hranici na získávání státních peněz?
Jedině zavedením nějakého rozumného koeficientu, který by se při přerozdělování daní použil.

V zemích Evropské unie nejsou tyto rozdíly tak markantní. Proč to u nás nejde?
V každé zemi je to trochu jinak. Nějaký jednotný zákon v rámci Evropské unie však podle mě nemá šanci vzniknout.

Co se tedy bude letos ohledně změny rozpočtového určení daní dít?
Aby došlo k nějaké změně, je třeba o její nezbytnosti přesvědčit ministerstvo financí. Letos se nic zásadního nestane, rozpočtové určení daní se bude projednávat ve snaze najít co možná nejvhodnější řešení. První pozitivní výsledky by se ale snad mohly projevit už v příštím roce.

-------------

Čtěte také: Drsné vysočinské zimy spolykají miliony korun