„Přesnější výsledky ovlivňuje pouze fakt, že na silnici byla delší dobu uzavírka, ale výsledek je určitě i přesto patrný. Proto také s instalací ohradníků pokračujeme i letos,“ sdělil Miroslav Matoušek, lesní rada Kinského hospodářství.

Funkce odpuzovačů zvěře, konkrétně zhruba tři čtvrtě metru vysokých dřevěných kůlů opatřených pěnou, byla obnovena minulý týden. Pěna obsahuje chemickou látku, která svým pachem připomíná silný lidský pot, a zvířata se pak silnici, podél níž je ohradník umístěn, raději vyhnou.

Čerstvá látka se do odpuzovačů dodává zhruba jednou za tři až čtyři týdny. „Na jednu takovou výměnu padne jeden kus speciálního pěnového spreje, který přijde asi na pět set korun,“ popisuje Miroslav Matoušek.

Investice se vyplatí

I přes pořizovací cenu zařízení na nanášení pěny se chemický ohradník vyplatí - vynaložené finance se vrátí v nižším počtu sražené zvěře. Přes zimu navíc nejsou chemické ohradníky využívány, nejrizikovějším obdobím je pro zvířata jaro, kdy jich hyne pod koly aut nejvíce.

„Je to choulostivá doba, kdy si například srnci hájí svá teritoria. Dochází pak ke vzájemnému bezhlavému pronásledování, při němž může zvěř snadno vběhnout pod kola aut,“ vysvětluje Oldřich Sedlář, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou.

Úsek mezi Karlovem a Borkami je jedním z nejrizikovějších, další jsou mezi Račínem a Polničkou či Herálcem a Cikhájem. Jedná se hlavně o silnice, jež jsou lemovány lesem, v němž zvěř nachází útočiště.

Lesníci o odpuzovačích na jiných místech neuvažují. „Úsek, ve kterém nyní chemický ohradník máme, je asi nejhorší, v dalších počty sražené zvěře nejsou tak vysoké,“ dodal Matoušek.