VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zelená hora se otevře k prohlídce vyřezávaného betléma

Žďár nad Sázavou - Společné dílo desítek laických řezbářů ze Žďáru a okolí, žďárský betlém, budou moci o Vánocích opět obdivovat návštěvníci poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

14.12.2016
SDÍLEJ:

Společně betlém vytvořili lidé ze Žďáru nad Sázavou a okolí. Farnost Nanebevzetí Panny Marie betlém vždy o Vánocích vystavuje v kostele na Zelené hoře. Foto: Deník/Jiří Marek

Památka UNESCO bude zdarma k prohlídce betléma přístupná na Boží hod a na Štěpána, tedy 25. a 26. prosince, a to od 14 do 17 hodin. „Další možnost bezplatné návštěvy kostela s vystaveným betlémem budou mít zájemci i v neděli 1. ledna od 15 do 16 hodin, kdy se budou moci připojit k novoroční modlitbě růžence," uvedla Lenka Houbová, kastelánka areálu zelenohorského kostela. Betlém tam bude vystaven i v dalších lednových dnech.

„Po Vánocích si ho příchozí budou moci prohlédnout třeba v době od 27. do 31. prosince, ale to už v rámci placené zimní prohlídky," doplnila kastelánka Houbová.

Žďárský betlém vytvořili řezbáři-amatéři před třemi lety. Spolutvůrcem nápadu na vyřezání betléma pro kostel svatého Jana Nepomuckého byl Vladimír Vojtěch Záleský, farář farnosti Nanebevzetí Panny Marie, jež areál kostela na Zelené hoře spravuje.

Vyřezávat se začalo o prvním adventním víkendu v roce 2013. Přidat se mohl každý, kdo chtěl, byť nikdy předtím se dřevem nepracoval. Do tvorby figurek z lipového dřeva se tak pustili lidé všech profesí ze Žďáru i okolí, věřící i nevěřící, vyřezávaly třeba celé rodiny. Odborným garantem a poradcem byl začínajícím tvůrcům sázavský řezbář Zdeněk Beran známý v okolí svými betlémy, druhý „duchovní otec" a patron žďárského vyřezávání. Laickým tvůrcům se vším pomáhal, od práce s nářadím po konečnou úpravu. Řezbáři- -amatéři tvořili doma a ke společné práci se setkávali vždy o sobotách v křížové chodbě baziliky Nanebevzetí Panny Marie.

Adventní vyřezávání pokračovalo i v roce 2014. Do betléma přibyly nové figurky i pozadí s dolním hřbitovem, Zelenou horou, zámkem, ale také kostelem nebo Starou radnicí na náměstí.

Všechny figurky ve žďárském betlémě mají svůj „certifikát" a jméno autora, který je vytvořil. Dohromady pomohlo betlém vytvořit na sto padesát lidí, ať už vyřezávali, či zajišťovali technické věci.

Loni pak byla ještě vyřezána „jubilejní brána" u příležitosti jubilejního Roku milosrdenství s výjevy ze starého a nového zákona. Ta bude od letošních Vánoc bude součástí žďárského betléma.

Autor: Martina Lorencová

14.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení