VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zeleň v sedmi částech Žďáru i v osadách čeká revitalitace

Žďár nad Sázavou – Sedm vytipovaných lokalit ve městě, v nichž je třeba provést revitalizaci zeleně, chce žďárská radnice nechat zpracovat do projektu, pro který momentálně hledá projektanta.

19.5.2017
SDÍLEJ:

Jednou z vytipovaných lokalit, kterých se dotkne plánovaná revitalizace městské zeleně, je širší okolí jídelny Vesna a hřbitova kolem kostela Nejsvětější Trojice. Foto: Deník/Lenka MašováFoto: Deník / Mašová Lenka

„Aktuálně běží výběrové řízení,“ potvrdil žďárský starosta Zdeněk Navrátil. „Jedná se o hřbitov v Jamské ulici a okolí Horního rybníka, okolí Vesny a vedlejšího hřbitova, na Vodojemu jde o ulici Štursova po bytovku v ulici Jamborova. Dále je třeba zrevitalizovat zeleň v březovém hájku za pátou základní školou a v Haškově ulici, v prostoru od nádraží směrem ke Žďasu i přístup ke Žďasu ze Strojírenské ulice, v okolí hřiště v ulici Alšova, a také v sídlišti u průmyslovky a kolem ulice Neumannova,“ vyjmenoval starosta žďárské lokality „zralé“ pro úpravu veřejné zeleně.

Přes léto chtějí mít Žďárští dokončený projekt, na základě něhož pak požádají o dotaci z operačního programu Životní prostředí. V případě úspěchu by bylo možné začít kácet, řezat, vázat a sázet už příští rok. „Na základě pasportizace zeleně z roku 2015, kdy byl zároveň posouzen její stav, takže víme, kde je co třeba řešit, by patrně šlo o kombinaci zásahů. Někde by se kácelo a následně sázelo, jinde by šlo o výchovné a zdravotní řezy či vazby. Na projekt je možné získat až šedesátiprocentní dotaci a oproti minulému plánovacímu období se do uznatelných nákladů dají započítat i některé drobnější úpravy cest či mobiliáře, což by se nám hodilo třeba právě v případě parčíku u páté základní školy,“ přiblížil Zdeněk Navrátil.

S úpravou veřejné zeleně se počítá nejenom přímo ve Žďáře, ale i v místních částech města. V současné době je v procesu hodnocení žádost o dotační podporu v projektu revitalizace zeleně ve Stržanově, a dokončován je rovněž projekt pro osadu Veselíčko. „Doufáme, že se nám podaří uspět se žádostí na revitalizaci zeleně ve Stržanově, abychom mohli začít ještě letos, a v příštím nebo dalším roce pak pokračovali ve Veselíčku, případně ve Žďáře,“ dodal žďárský starosta.

Autor: Lenka Mašová

19.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Až do konce letošního srpna je zájemcům k dispozici nová výstava Lidé pro přírodu. Návštěvníky čeká v inventoriu žďárského zámeckého Muzea nové generace interaktivní expozice, která ukazuje, jak důležité je sečení podmáčených luk a jak pestrá je fauna i f
15

Sdružení krajina vystavuje v zámeckém muzeu

Stříbrná studánka na Žákově hoře je jedním z pramenů řeky Svratky.

Blahodárné prameny dokážou vyléčit nemoci a jsou inspirací umělcům

Bouřky na Žďársku lámaly stromy, hasiči nevěděli, kam vyjet dříve

Žďársko – U pěti desítek událostí zasahovali v průběhu čtvrtečního večera až do pátečního rána hasiči na Žďársku v souvislosti s bouřkami doprovázenými silným větrem, který vyvracel stromy. Podívejte se na video u článku.

Po bouřkách se silnými nárazy větru zůstala denní maxima pod třicítkou

Dukovany – V pátek 23. června nebyly na Vysočině na rozdíl od předcházejících dnů tropické teploty zaznamenány na žádné stanici, denní maxima zůstala pod hranicí 30 stupňů Celsia. Meteorology naopak zaujaly nárazy větru, který provázel bouřky přecházející regionem ze čtvrtka na pátek.

Studentky žďárské zdravotní školy jsou nejlepší v republice

Žďár nad Sázavou 23. června – Studentky ze Žďáru jsou nejlepší v poskytování první pomoci. Rozhodla o tom porota složená z lékařů, záchranářů, zdravotních sester a odborných učitelek zdravotnických škol, která hodnotila celostátní soutěž s mezinárodní účastí, jež se uskutečnila v Brně.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies