VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zeleň v sedmi částech Žďáru i v osadách čeká revitalitace

Žďár nad Sázavou – Sedm vytipovaných lokalit ve městě, v nichž je třeba provést revitalizaci zeleně, chce žďárská radnice nechat zpracovat do projektu, pro který momentálně hledá projektanta.

19.5.2017
SDÍLEJ:

Jednou z vytipovaných lokalit, kterých se dotkne plánovaná revitalizace městské zeleně, je širší okolí jídelny Vesna a hřbitova kolem kostela Nejsvětější Trojice. Foto: Deník/Lenka MašováFoto: Deník / Mašová Lenka

„Aktuálně běží výběrové řízení,“ potvrdil žďárský starosta Zdeněk Navrátil. „Jedná se o hřbitov v Jamské ulici a okolí Horního rybníka, okolí Vesny a vedlejšího hřbitova, na Vodojemu jde o ulici Štursova po bytovku v ulici Jamborova. Dále je třeba zrevitalizovat zeleň v březovém hájku za pátou základní školou a v Haškově ulici, v prostoru od nádraží směrem ke Žďasu i přístup ke Žďasu ze Strojírenské ulice, v okolí hřiště v ulici Alšova, a také v sídlišti u průmyslovky a kolem ulice Neumannova,“ vyjmenoval starosta žďárské lokality „zralé“ pro úpravu veřejné zeleně.

Přes léto chtějí mít Žďárští dokončený projekt, na základě něhož pak požádají o dotaci z operačního programu Životní prostředí. V případě úspěchu by bylo možné začít kácet, řezat, vázat a sázet už příští rok. „Na základě pasportizace zeleně z roku 2015, kdy byl zároveň posouzen její stav, takže víme, kde je co třeba řešit, by patrně šlo o kombinaci zásahů. Někde by se kácelo a následně sázelo, jinde by šlo o výchovné a zdravotní řezy či vazby. Na projekt je možné získat až šedesátiprocentní dotaci a oproti minulému plánovacímu období se do uznatelných nákladů dají započítat i některé drobnější úpravy cest či mobiliáře, což by se nám hodilo třeba právě v případě parčíku u páté základní školy,“ přiblížil Zdeněk Navrátil.

S úpravou veřejné zeleně se počítá nejenom přímo ve Žďáře, ale i v místních částech města. V současné době je v procesu hodnocení žádost o dotační podporu v projektu revitalizace zeleně ve Stržanově, a dokončován je rovněž projekt pro osadu Veselíčko. „Doufáme, že se nám podaří uspět se žádostí na revitalizaci zeleně ve Stržanově, abychom mohli začít ještě letos, a v příštím nebo dalším roce pak pokračovali ve Veselíčku, případně ve Žďáře,“ dodal žďárský starosta.

Autor: Lenka Mašová

19.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pachatel vzal z garáže úhlovou brusku

Do projektu Charita je v módě jsou zapojeni rovněž samotní klienti a uživatelé charitních služeb. V jednotlivých zařízeních žďárské oblastní charity se průběžně uskutečňují pravidelné tvůrčí díly Dany Dobřichovské, které jsou zaměřené na módu.
5

Móda návrhářky Dobřichovské bude pomáhat. Díky žďárské charitě

Překvapuje mě, jak ten čas letí, říká oslavenkyně Martina Sáblíková

Žďár nad Sázavou – Během své kariéry se Martina Sáblíková vypracovala v legendu světového rychlobruslení.

V Bystřici podepsali memorandum za zachování tmavé noční oblohy

Bystřice nad Pernštejnem – Memorandum o zachování tmavé noční oblohy na Bystřicku se v pátek 26. května podepalo v rámci astronomického odpoledne v aule bystřického gymnázia. Iniciátorem počinu je iniciativa Bystřická obloha, což je spolek amatérských astronomů. Akce se mimo jiné za Českou astronomickou společnost zúčastnil známý astronom a astrofyzik Jiří Grygar.

Meziříčští projednají zpochybněnou soutěž, zájemci se mohou zúčastnit

Velké Meziříčí – Debata meziříčských zastupitelů s vítězem architektonické soutěže na úpravu centram města Davidem Mikuláškem se uskuteční v úterý 13. června.

Vanko: Proti Břeclavi postavím pouze hráče, kteří budou mít maximální motivaci uspět

Žďár nad Sázavou – Tři kola před koncem letošního ročníku moravskoslezské divize D jde do tuhého. A to především ve spodní polovině tabulky, kde je na tři sestupová místa dobrých sedm kandidátů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies