VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zeleň chtějí v Bystřici obnovit do tří let

Bystřice nad Pernštejnem - Nový plán týkající se udržby a také výměny zeleně nyní vzniká v Bystřici. Komplexní projekt totiž může podpořit dotace z regionálního operačního fondu životního prostředí.

25.7.2009 1
SDÍLEJ:

V současné době jsou v Bystřici inventarizovány všechny stromy a poté je čeká odborné posouzení. Foto: Zdeněk Maša

„Poslední plán městské zeleně a její údržby pochází z roku 1991 a je už zastaralý. V současné době tedy mapujeme zeleň ve městě, zaměřujeme stávající stromy, které se zakreslují do technické mapy,“ vysvětlil šéf bystřického odboru životního prostředí František Klimeš.

Posouzení stromů

„Jakmile bude inventarizace provedena, jednotlivé dřeviny se posoudí i s ohledem na územní plán, požadavky města a lidí, kteří v dotčených lokalitách žijí,“ dodal.

„Zásah do zeleně, který bude proveden během tří následujících let, bude poměrně radikální,“ uvedl Klimeš.

Bystřičtí v rámci komplexního projektu plánují vykácení přestárlých stromů a jejich nahradu novými. Předpokládaná dotace by pomohla záměr zrealizovat rychle a peníze města, které jsou vydávány na dendrologický průzkum dřevin, by bylo možné použít cíleně v rámci spoluúčasti na projektu.

Finance by tak byly nejenom na vykácení poškozených stromů, ale i na jejich rychlou náhradu novými. Jakmile se však v Bystřici začne mluvit o kácení stromů, obyvatelé se okamžitě rozdělí do dvou táborů. Petice nejsou výjimkou. „O kácení zeleně rozhoduje odbor životního prostředí a jsou na to vždycky dva názory,“ potvrdil František Klimeš.

„Nový projekt bude mít tu výhodu, že má navíc obsahovat i posudek soudního znalce,“ dodal. „Je třeba se na to dívat objektivně. Pokud je strom starý a podle odborného posudku by mohl být ohrožující, je třeba jej skácet a vysadit nový. Když například při loňské vichřici spadly dva stromy na auta, pak lidé svorně tvrdili, že staré stromy by měly padnout. Nedá se ale čekat, až se něco stane a místo aut to odnesou lidé,“ prohlásil bystřický starosta Karel Pačiska.

Chmýří z topolů

Problémy jsou například s topoly poblíž fotbalového hřiště. Ty sice zatím nehrozí pádem, ale v sezoně způsobují potíže zejména alergikům. „Topoly jsou rychlerostoucí dřeviny a když je kdysi vysazovali, v blízkosti ještě skoro nic nebylo. Teď jsou ale přerostlé, chmýří z nich v létě létá po okolí a lidé si na to stěžují. Obtěžuje to i alergiky, kteří si v té době nemohou jít ani zahrát fotbal, nebo lidi na nedalekém koupališti. V tomto případě je náhrada novými dřevinami, které nebudou nikomu vadit, určitě opodstatněná,“ doplnil místostarosta Josef Vojta.

Autor: Lenka Mašová

25.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak lze využít sluneční energii v praxi ukázali v pondělí dopoledne kolemjdoucím studenti Vyšší odborné školy a Střední odborné školy ve Žďáře nad Sázavou.
20

Studenti vyráběli popcorn pomocí paraboly a slunečních paprsků

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

O brodskou speciální školu se zajímá policie

Vysočina – Základní škola a Praktická škola U Trojice v Havlíčkově Brodě poskytuje základní i střední vzdělání dětem s výchovnými a jinými problémy a handicapy. Jenže problémy nemají jen žáci, ale v posledních měsících i vedení školy a někteří její zaměstnanci.

Prezident Zeman míří na Vysočinu

Vysočina - Prezident České republiky Miloš Zeman s manželkou přijede ve středu na oficiální třídenní návštěvu Kraje Vysočina. Kromě toho, že se na třech místech setká přímo s občany, zavítá také do Jaderné elektrárny Dukovany. Poté stráví několik dní na své chalupě v Novém Veselí na Žďársku, kde se opět chystá vyplout na člunu na místní rybník.

Podívejte se na další miminka narozená na Žďársku

Žďársko - Díky vstřícnosti nejen novoměstské porodnice vám na našich stránkách pravidelně „servírujeme" fotografie nejmladších obyvatel žďárského regionu.

Zloděj ukradl ze sklepa horské kolo

Nové Město na Moravě – Horské kolo za čtrnáct tisíc korun ukradl zloděj ze sklepní kóje v jednom z bytových domů v ulici Mírová v Novém Městě na Moravě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies