„Mobilní kamera má tu výhodu, že ji lze kamkoliv přesunout. O jaká místa by se ale v případě, že bychom peníze na tento přístroj skutečně získali, jednalo, se bude rozhodovat až podle toho, kde kameru bude nejvíce potřeba,“ vyjádřil se Luboš Skřivánek, zástupce vedoucího žďárské městské policie.

V úvahu tak připadají například lokality jako je Žďár nad Sázavou 5 nebo 2, které nyní nejsou pod dohledem kamerového systému, avšak k trestné činnosti tam dochází.

Na mobilní kameru a další nutné technické příslušenství za zhruba šest set tisíc korun chtějí Žďárští získat dotaci z krajského Programu prevence kriminality. „Z toho sto padesát tisíc korun bychom měli uhradit my jako město. Na svém posledním zasedání to rada schválila a doporučila ke schválení také zastupitelstvu,“ uvedl žďárský starosta Jaromír Brychta s tím, že jako zdroj potřebných financí pak bude sloužit výtěžek z výherních hracích přístrojů.

Optický kabel

Mobilní kamera není jediným plánovaným zdokonalením monitorování trestné činnosti v okresním městě. Celkem dvě stě padesát tisíc korun je potřeba i na rozšíření optické sítě – s městským kamerovým dohlížecím systémem je totiž nutné propojit žďárskou republikovou policii, která se z budovy na žďárské pěší zóně v Nádražní ulici stěhuje do centrálního objektu v Brněnské ulici. Uvolnění čtvrtmilionového finančního příspěvku, jenž by měl být opět čerpán z výtěžku z výherních hracích přístrojů, však po souhlasu radních musí „odklepnout“ ještě zastupitelé.

Třináct kamer

Kamerový systém ve Žďáře nad Sázavou v současné době čítá celkem třináct stanovišť. Více či méně viditelné přístroje sledují okolí pošty v Nádražní ulici, polikliniky, hotelu Jehla a hotelu Fit. Dále pak náměstí Republiky a Havlíčkovo náměstí, atrium, park U Ivana, Veselskou, Dolní, Žižkovu a Brodskou ulici a prostor před halou žďárského nádraží.

Výstupy z městského kamerového systému jsou pod dohledem stálé obsluhy, která v případě, že zaznamená něco podezřelého, ihned kontaktuje policii.

----------------

Kamery? Jen někde

Žďársko – Žďárští usilují o získání čtrnácté kamery, jež by ale narozdíl od předchozích třinácti měla být mobilní. Dotaci z Programu prevence kriminality chtějí získat i ve Velkém Meziříčí, kde je nyní kamer devět. Přístroj by pak byl umístěn u prodejny Billa a monitoroval hlavní příjezdovou komunikaci do města.

„Podle poznatků policie se spousty trestných činů dopustí pachatelé, kteří sem přijedou z dálnice. Díky kameře by bylo možné zachytit pohyb některých aut,“ vysvětlil velkomeziříčský starosta František Bradáč. A jak jsou na tom s kamerovými systémy ostatní města okresu? V Novém Městě na Moravě funguje kamer deset, přičemž tři poslední tam přibyly loni. Ve Velké Bíteši mají jen jeden tento přístroj, a to u dětského hřiště v Tyršově ulici. Kromě toho sleduje město ještě jedna webkamera.

V Bystřici nad Pernštejnem mají webových kamer sedm a lidé mohou dění ve městě pozorovat online na internetových stránkách Bystřice. „Vzhledem k tomu, že nemáme městskou policii, neměl by záznamy kamerového systému kdo sledovat. Naše bezpečnostní agentura Larn má už na starosti pult centrální ochrany, pomocí nějž kontroluje veřejné budovy ve městě,“ uvedl Josef Vojta, bystřický místostarosta. Ve Svratce dohlíží na dění ve městě dvě webové kamery, třetí je umístěna na svratecké sjezdovce.