VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žďárští hasiči na společném setkání ocení sportovní výkony i hrdinské činy

Žďársko - Aby se mohli sejít čelní představitelé všech sborů dobrovolných hasičů ze Žďárska, musí si objednat velký sál v kulturním domě. Dobrovolných hasičů je totiž v tomto regionu nejvíce z celé republiky.

17.3.2017
SDÍLEJ:

Dobrovolných hasičů je na Žďársku nejvíce z celé republiky, více něž dvanáct tisíc. Foto: Ilustrační foto: Deník/archiv

„Máme 255 sborů dobrovolných hasičů a 12 181 členů. Pro porovnání nejméně má okres Sokolov, kde funguje jen 18 sborů a asi 400 dobrovolných hasičů v celém okrese. Většinou se členská základna pohybuje mezi třemi až pěti tisíci," podotkl náměstek starosty Ústředí hasičů Čech, Moravy a Slezska a starosta Krajského sdružení dobrovolných hasičů Jan Slámečka.

Schůze představitelů jednotlivých sborů, která se uskuteční i tuto neděli, se konají jedenkrát ročně. „Každý sbor má na jednání jednoho zástupce. Bývá nás tam i s hosty okolo 330 účastníků. Musíme si na to pronajímat větší kulturní domy, ideální je pro nás Nové Město na Moravě, tamní kulturní dům nám poskytl azyl už několikrát," řekl starosta Okresního sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Žďár nad Sázavou Luboš Zeman.

Jako tradičně, i letos se bude hodnotit práce dobrovolných hasičů za loňský rok a schvalovat rozpočet. Hasiče ale čeká také slavnostnější část, v níž se bude, mimo jiné, dekorovat prapor. „Jako okresní sdružení jsme v roce 2000 obdrželi čestný prapor. Nyní na něj dostaneme první pamětní stuhu. Ty jsou celkem tři, my obdržíme tu nejnižší. Jsme v republice vůbec prvním sdružením, které ji dostane," pochlubil se uděleným vyznamenáním Luboš Zeman.

Čtěte také: Loňský rok poprvé prověřil hospodaření s vodou v souvislosti s umělým zasněžováním a plněním zásobníku sněhu ve sportovním areálu Vysočina Arena v Novém Městě na Žďársku. Loni v lednu padla pokuta. Tuto zimu už našli sportovci s ochranáři společnou řeč

Dalším slavnostním bodem programu bude vyhlášení sportovního výkonu roku 2016. Z několika nominovaných bylo v tajném hlasování vybráno družstvo mužů z Daňkovic. „Předáme jim křišťálový putovní pohár. Dostanou jej za požární útok na Memoriálu Jana Dřínka ve Žďáře nad Sázavou," prozradil Zeman.

Odměňovat se budou i jednotlivci, a to nejen za sportovní výkony v hasičském sportu, ale také za hrdinské činy. „Letos si cenu odnese Zdeněk Fučík ze Sboru dobrovolných hasičů Brťoví, který v loňském roce zachránil život hendikepované ženě. Spadla do vody a on ji vytáhl. Do příletu vrtulníku se pak snažil udržet její životní funkce," popsal záchrannou akci Luboš Zeman.

Autor: Helena Zelená Křížová

17.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Po bouřkách se silnými nárazy větru zůstala denní maxima pod třicítkou

Vítězné družstvo.
20

Studentky žďárské zdravotní školy jsou nejlepší v republice

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Venkovní bazén slouží dětem

Žďár nad Sázavou – Návštěvníci Relaxačního centra ve Žďáře mají možnost využít jeho venkovní část s opalovací loučkou.

Na VeDaFestu budou hrát i Kavijerock a Bára

Vojnův Městec – Návštěvníky festivalu VeDaFest, který v sobotu 24. června ve Světnově pořádají vesnice z okolí Velkého Dářka, budou bavit i místní kapely. Vystoupí třeba Kavijerock a Bára, skupina z Vojnova Městce, který také patří k pořadatelům festivalu.

Pokračuje digitalizace žďárské kroniky

Žďár nad Sázavou – Do konce roku by si zájemci o místní historii měli číst v kompletně zdigitalizované kronice Žďáru. Od poloviny června je na webových stránkách Knihovny Matěje Josefa Sychry k dispozici její první část.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies