VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žďárskou baziliku čekají oslavy

Žďár nad Sázavou - Čestný titul bazilika minor, tedy bazilika menší, byl přiznán žďárskému kostelu Nanebevzetí Panny Marie již v lednu tohoto roku. Svatostánek se tak zařadil mezi patnáct takto otitulovaných církevních staveb v České republice. Hlavní oslavy spojené s touto významnou událostí ale vypuknou v srpnu letošního roku.

8.4.2009
SDÍLEJ:

Vstup do kostela Nanebevzetí Panny Marie. Foto: DENÍK/Eva Drdlová

„Přidělení titulu chceme oslavit s brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem v den slavnosti Nanebevzetí Panny Marie, tedy v sobotu 15. srpna. Chtěli bychom této akci věnovat celý víkend,“ sdělil farář Vladimír Vojtěch Záleský.

Pátek bude dle jeho slov spojený s malým koncertem na nádvoří před bazilikou a také s vernisáží výstavy. Ta bude situována do prostor, jež byly dosud veřejnosti uzavřeny.

„Jedná se o Santiniho schodiště, což je neobyčejně krásné architektonické dílo Jana Blažeje Santiniho z doby jeho barokizace původně gotického chrámu. Prostor schodiště propojuje kostel se západním křídlem bývalého konventu, a lze jím vystoupit na opatský balkon,“ přiblížil žďárský farář. V této části chrámu byly opraveny omítky, cenné barokní štuky, staré dubové schodnice a také původní zábradlí s koženým madlem.

Během soboty se odehrají hlavní oslavy – mše svatá a další program. Sobotní večer pak bude patřit koncertu duchovní hudby přímo v bazilice. „V neděli bude kromě bohoslužeb program ukončen slavnými zpívanými nešporami z díla Petra Ebena a v průvodu budou přeneseny ostatky zakladatelských rodů, aby byly posléze uloženy do nově objevené tomby. Tyto ostatky byly patnáct let předmětem antropologického výzkumu a nyní se nám vrací zpět do Žďáru,“ řekl Záleský.

Aby se kostel mohl stát bazilikou minor, musí splňovat řadu nejrůznějších kritérií. Základní podmínkou je fakt, že chrám vyniká svým prostorovým uspořádáním a uměleckou výzdobou. Současně by měl být nějakým způsobem výjimečný – například z toho důvodu, že je v něm pohřben nějaký světec, jsou tam uchovávány významné relikvie, případně se v něm nacházejí mimořádné obrazy, sochy či toto místo připomíná důležitou historickou událost.

Jedním z kritérií z hlediska „povinného“ vybavení kostela je například přítomnost pevného oltáře. Této podmínce nyní žďárský chrám vyhovuje, součástí rozsáhlé rekonstrukce kostela v minulých letech byla totiž i oprava oltáře. Pod jeho deskou jsou uloženy ostatky svaté Zdislavy.

Bazilik minor je v České republice patnáct. V brněnské diecézi, kam Žďársko spadá, jsou tyto stavby dvě. „Patří sem bazilika Nanebevzetí Panny Marie v Brně a svatého Prokopa v Třebíči. O povýšení na baziliku minor usiluje i mariánský poutní kostel ve Křtinách u Brna,“ sdělila mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

-----------------

Běžný program bohoslužeb se asi moc nezmění, říká farář

Titul bazilika minor byl žďárskému kostelu potvrzen 5. ledna. Aby jej chrám získal, musel splnit řadu kritérií. O nich hovořil pro Deník farář kostela Vladimír Vojtěch Záleský.

Jaké podmínky musel kostel splnit, aby se stal bazilikou minor?
Hlavní podmínkou je skutečný kulturní i duchovní věhlas místa; tedy jakou roli hrál kostel v minulosti i současnosti. Postřehů, jež bylo třeba připomenout a obhájit, bylo mnoho. Z těch podmínek, na nichž jsme museli ještě zapracovat, bych připomněl celkovou opravu kostela a dokončení liturgické reformy chrámu.

Scházel především pevný, nepřenosný oltář. Proto jsme s výtvarníkem Milivojem Husákem začali již před lety hledat vhodné řešení, a loni se podařilo nahradit přenosný dřevěný obětní stůl novým zděným oltářem s kamennou deskou. Oltář nese ostatky svaté Zdislavy, patronky rodin, jejíž rodiče a rodiny jejích sester klášter v roce 1252 zakládali.

Změní se získáním titulu například počet bohoslužeb či oslav svátků?
Běžný program bohoslužeb se asi moc nezmění – možná jen přijede více poutníků. Pojem bazilika minor má připomínat propojení místního společenství křesťanů s biskupem a papežem. Proto se v bazilikách také slaví výroční den zvolení papeže nebo svátky apoštolů Petra a Pavla.

Mezi povinnosti baziliky minor patří také vzdělávání věřících. Funguje to tak i v rámci žďárské baziliky?
Zdejší klášter byl v minulosti místem vzdělání na velmi vysoké úrovni a také místem, jež dodnes ukazuje umění starých řemesel. To nás zavazuje, abychom pokračovali. Každý rok je tu pouť rodin s bohatým programem přednášek, dílen, koncertů. Scházejí se tady mladí kněží k pravidelným formačním setkáním, koná se Svatováclavský festival chrámových sborů…


Autor: Jana Nedělková

8.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Slavkovičtí odhalí pamětní desku slavnému rodákovi, malíři Blažíčkov

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Muž v opilosti slovně napadal svoji známou

Nové Město na Moravě – Za nadávky si vysloužil pobyt v protialkoholní záchytné stanici čtyřiapadesátiletý muž v Novém Městě na Moravě.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Vysočina – Klokan Kuki, který už možná několik týdnů běhá po lesích Jihlavska, byl naposledy spatřen v zatáčkách mezi Vyskytnou nad Jihlavou a místní částí Jiřín. V noci z úterý na středy ho tam byl dokonce hledat i majitel Radek Helekal. Bohužel bez úspěchu.

Kopie vázy zdobí průčelí Horácké galerie, originál je na nádvoří

Nové Město na Moravě – Kopie historické kamenné vázy zdobí průčelí novoměstského zámku, ve kterém sídlí krajská Horácká galerie.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení